Jednom kada se policija dokopa pametnih telefona kriminalaca, iznimno je teško provaliti u takve uređaje i dokopati se podataka koji mogu biti od velike važnosti u istragama. To se pogotovo odnosi na Appleove uređaje jer ova kompanija stavlja veliki naglasak na sigurnost svojih telefona kako bi spriječili da neko ko ne bi smio poput lopova pristupi podacima na iPhoneu, no iz istog razloga tim podacima ne može pristupiti niti policija.
Službe reda i sigurnosti koriste različite alate i metode s kojima pokušavaju otključati te telefone, no u posljednje vrijeme taj im je posao značajno otežan. Naime, Appleovi telefoni koje su policajci zaplijenili u istragama i čijih se podataka pokušavaju dokopati, počeli su se sami restartati. A jednom kada se telefon ponovno restarta, time se dodatno otežava posao izvlačenja podataka i pronalaženja eventualnih dokaza u kriminalnim radnjama.
Telefoni bi se isključili i uključili nakon kratkog vremena (riječ je samo o uređajima s posljednjom verzijom iOS-a), a posebno zanimljivo je bilo što bi se restartali telefoni na kojima je bio aktiviran avionski mod, čak i jedan uređaj postavljen u Faradayev kavez, odnosno kutiju u kojoj je uređaj zaštićen od elektroničkih signala kako bi se spriječila ometanja te uređaj u tom kavezu ne može biti povezan s mobilnom mrežom, WiFijem i bluetoothom.
Ovakva je situacija počela izluđivati policajce, kako su to komentirali na Mashableu. Osim što nisu znali zašto se to događa, restartanje uređaja značajno im je otežalo posao i djelomično poništilo sav dotadašnji napor u pokušaju otključavanja telefona i dobivanja dragocjenih podataka. Prema jednoj policijskoj teoriji, spominjalo se kako telefoni s verzijom operativnog sistema iOS 18 međusobno komuniciraju s drugim telefonima koji su se nalazili u forenzičkim laboratorijima te su slali signale o ponovnom pokretanju tih uređaja.
No čini se kako je ipak riječ o drugoj stvari, odnosno aktivaciji novog Appleova sigurnosnog mehanizma. Prema stručnjakinji za sigurnost Jiski Naehrdine, Apple je s verzijom iOS-a 18.1 predstavio tzv. inactivity reboot, odnosno telefoni će se nakon nekog vremena (spominje se 4 dana) neaktivnosti sami ponovno pokrenuti, što povećava zaštitu uređaja i podataka na njima u slučaju krađe telefona. Također, povećava zaštitu i u slučaju policijskih istraga i kopanja po telefonima kriminalaca, s čim su se sada suočili policajci u brojnim istragama.
Ideja da bi se telefoni povremeno mogli restartati nakon produženog perioda bez povezanosti s mrežom je genijalna i zadivljen sam ako je to Apple napravio namjerno, komentirao je profesor sa Univerziteta Johns Hopkins Matthew Green. Iz Applea još nisu komentirali ovaj slučaj.