Svijet

Politička bitka u Njemačkoj. Angela Merkel traži ‘faraonske’ ovlasti, pobuna saveznih premijera: To je loše

U Njemačkoj se dodatno komplicira odnos federalnih i regionalnih vlasti. 66-godišnja kancelarka Angela Merkel inzistira na brzom uvođenju standardiziranog nacionalnog lockdowna.

Novost u pro-lockdown pristupu Angele Merkel u tome je što kancelarka sada prema pisanju njemačkih medija čak želi mijenjati Zakon o zaštiti od infekcija kako bi mogla zaobići premijere njemačkih saveznih država koji ne žele prihvatiti radikalnije mjere. Merkel preko parlamentarne grupe CDU/CSU već lansira inicijativu izmjene zakonskog okvira koji će joj dati carske ovlasti kad je u pitanju suzbijanje epidemije, prenosi Jutarnji list.

Tome se protive šefovi pojedinih njemačkih saveznih država, kao što je premijer Thuringije Bodo Ramelow koji poručuje: „Zašto jednostavno, kad se može jako komplicirati? Kancelarka treba samo napraviti plan po koracima, što tražimo još od februara… No, onda ne predlaže ništa te radije prijeti izmjenom Zakona o infekcijama“.

Ramelow je ranije odbio zaoštravanje mjera koji je stigao iz ureda kancelarke te odbijenicu opravdao provođenjem postojećeg plana u sadašnjim okvirima, uz napomenu kako u njegovoj državi imaju adekvatnu snagu donošenja odluka.

Premijer Donje Saske Stephan Weil iz SPD-a također je odbio plan Angele Merkel:

„Zaista sam zabrinut da se pojam baca uokolo, ali niko ne zna šta tačno znači. I to je krivo.“

Protivi se, kaže, „kratkoročnom aktivizmu“ u epidemiološkoj politici te ne vidi uvjete za davanje podrške nacionalnom lockdownu jer brojevi u Donjoj Saskoj trenutačno padaju, a situacija u bolnicama je opuštena.

"Sve više dijelova naše zemlje izlazi iz sistema 'kočnice za nuždu'“, zaključuje Weil.

Premijer Saarlanda Obias Hans pak uopće ne komentira novu inicijativu Angele Merkel, ali postupa potpuno suprotno: od sredine sedmice svima negativnima na korona testu mogu u restorane, fitness centre, pozorišta i kina. Prva je to federalna država koja se odlučila na takvo otvaranje. Sličan potez najavio je i premijer Schleswig-Holsteinsa u slučaju nastavka pada regionalne incidencije.

I pored rasta slučajeva, Njemačka se i dalje može smatrati jednom od epidemioloških najuspješnijih nacija jer imaju manje smrti na milijun od EU prosjeka (vidite grafikon ispod).

Uz to, iako u Njemačkoj imaju jako zabrinutu kancelarku, putanja krivulje novih slučajeva prema 7-dnevnom pomičnom prosjeku očigledno prati pad vidljiv u cijeloj EU, ali na puno nižim razinama od EU, s čime Nijemci i te kako trebaju biti zadovoljni. Uz vakcinisanje starijih ulaze u sigurnu epidemiološku zonu.