Objavljujemo nove detalje

Politička ubistva u BiH: Kompletnoj dokumentaciji koju je prikupio i čuvao AID gubi se svaki trag

Ključno je da je sve ove podatke, o atentatu, ne samo na Ugljena, nego i Jozu Leutara imao AID, koji je tada bio uključen u istragu.

Nova zahuktana istraga o političkim ubistvima u Bosni i Hercegovini koja nisu razjašnjena ni nakon dvije decenije, prema informacijama Raporta, u startu je naišla na velike probleme u vidu pronalaska svih materijalnih dokaza koji su sakupljani i istraživani proteklih 30 godina.

Sve pratili i sve znali

Tačnije, kako Raport saznaje, gubi se trag kompletnoj dokumentaciji, arhivama i izjavama svjedoka, članova porodice, ali i fotografijama s lica mjesta koje su ranije imale obavještajne službe. Tačnije, kako saznajemo, OSA nakon osnivanja 2004. godine, uopće nije pronašla nijedan papir koji se odnosi na likvidacije čelnih policijskih dužnosnika.

Zbog toga Federalna uprava policije, ponovo, a po nalogu Tužilaštva saslušava svjedoke i članove obitelji ubijenog Joze Leutara, ali i Nedžada Ugljena, zamjenika šefa tajne bošnjačke policije AID.

Ispod vozila Joze Leutara postavljena bomba

Određene dokaze ima Tužilaštvo BiH, ali OSA bi, kao obavještajna služba koja je naslijedila FOSS i AID morala imati ovu dokumentaciju i sve arhive. Međutim, kako nam je rečeno, dokumentacije nema ni danas, a nije je bilo ni 2004. godine nakon osnivanja jer ništa nije ostavljeno.

Federalna obavještajna služba (FOSS) naslijedila je AID, tajnu obavještajnu službu kojom je rukovodio Kemal Ademović. Ubijeni Nedžad Ugljen, bio je njegov zamjenik, a ubijen je u sarajevskom naselju Aneks 28. septembra 1996. godine. Sačekan je ispred zgrade i likvidiran. Ubica ga je čekao i upucao iz pištolja. Već 28 godina se čeka na procesuiranje odgovornih, kao i nalogodavaca.

Nedavno je u FUP-u, o čemu je pisao Raport, saslušana i njegova supruga Davorka Ugljen. Iskaz je dao i Ivica Leutar, sin ubijenog Joze Leutara, dopremijera FBiH koji je likvidiran na Ciglanama kada mu je pod auto stavljena bomba.

Ugljen ubijen ispred zgrade u Hrasnom

Ključno je da je sve ove podatke, o atentatu, ne samo za Ugljena, nego i Jozu Leutara imao AID, koji je tada bio uključen u istragu. Ramiz Delalić Ćelo je ubijen 2007. godine istragu o ubicama vodi Tužilaštvo BiH. Ta dokumentacija je iz Tužilaštva KS prebačena na Tužilaštvo BiH.

AID je tada bio uključen i u istragu i vezi atentata na porodicu Halilović. Na licu mjesta, tada su bili pripadnici ove službe, a atentat se desio u naselju Ciglane 1993. godine, kada su ubijeni Halilovićeva supruga i njen brat Edin. Aktivirana je eksplozivna naprava, a porodica Halilović tada je za atentat optužila pripadnike zloglasne jedinice "Ševe".

Atenat na porodicu Halilović, ubijeni Seferova supruga i njen brat

Inače, Ševe su djelovale u okviru AID-a, a osnovane su 1993. godine. Pripadnik Ševa bio je Nedžad Herenda, koji se nalazi u Nizozemskoj, a za njim je bh. pravosuđe raspisalo potjernicu.

U sklopu uklanjanja saučesnika "Ševinih" zločina, kako tvrdi, ubijen je Ugljen, a nekoliko godina nakon Ugljenovog ubistva ubijen je i saradnik SDB-a i svjedok u slučaju Ugljenovog ubistva Ramiz Delalić Ćelo. Ni njegove ubice nikada nisu pronađene ni procesuirane. Kao ni nalogodavci.

Država naredila

Nova istraga Tužilaštva BiH po prijavi Edina Garaplije, bivšeg člana AID-a trebala bi, ukoliko bude hrabrosti ogoliti činjenicu da je država bila odgovorna za ubistva ključnih policijskih dužnosnika.

Garaplija je krivičnu prijavu podnio protiv Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA, Kemala Ademovića, člana rukovodstva Doma naroda PSBiH i zamjenika predsjednika NIP-a, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH, Nedžada Herende, bivšeg pripadnika zloglasne jedinice Ševe koji se godinama nalazi u Nizozemskoj, te više NN osoba.

Iz izvora bliskih istrazi, Raport saznaje da je do sada u FUP-u saslušano sedam osoba. No, u FUP-u će iskaz dati i prijavljeni Bakir Izetbegović, Osman Mehmedagić, kao i Kemal Ademović.