Svijet

Politico o predsjedavanju EU: Na scenu stupa moćna, efikasna zemlja, Hrvatska evidentno podbacila

Njemačka 1. jula od Hrvatske preuzima predsjedavanje Evropskom unijom, u trenucima dok EU krize jedna od najvećih kriza ikada.

Svoj šestomjesečni period predsjedavanja mora izvesti u vrijeme urušavanja globalne, pa tako i evropske ekonomije uslijed pandemije koronavirusa i posljedičnih restriktivnih mjera. Ranije je zamišljeno da će program uključivati poticanje zelene privrede, digitalizacije, reforme politike prema migrantima te redefiniranje odnosa EU s Velikom Britanijom i Kinom, piše utjecajni Politico.

A onda se dogodila epidemija. Restriktivne mjere koje su uvedene kako bi se spriječilo širenje zaraze, sad je već izvjesno, potrajat će još neko vrijeme, a svi su složni da će trgovina, turizam i transport biti pogođeniji padom prihoda nego tokom velike finansijske krize 2008. i 2009. godine, piše Politico.

Pandemija promijenila planove

Njemački ambasador pri EU Michael Clauß ranije je vladu upozorio na to da će pandemija imati golem utjecaj na predsjedavanje, dodavši u pismu kako se Berlin sada mora fokusirati na mogućnost EU da izađe iz ove krize. Time će biti mjerena učinkovitost njemačkog predsjedavanja, dodao je.

Da je pandemija promijenila njemačke planove potvrdila je i kancelarka Angela Merkel, rekavši kako će ipak inzistirati na pitanjima poput manjih poreza i klimatskih promjena.

Politico pritom napominje kako je hrvatsko predsjedanje Evropskom unijom "evidentno podbacilo".

"S obzirom na to da će Evropom kasnije predsjedavati manje zemlje, Portugal i Slovenija, jasno je da bi ovo mogla biti prilika da na scenu stupi moćna zemlja koju prati reputacija učinkovitosti", pišu novinari Politica.

Potpredsjednik Odbora za evropske poslove u Bundestagu kaže kako je sada jasno da će dio problema s kojima se namjeravala suočiti Hrvatska pasti u "krilo" Njemačke. Markus Töns također kaže kako je sretna okolnost što Njemačka preuzima EU u trenutku najozbiljnije ekonomske i zdravstvene krize u posljednjih 100 godina.

"Mi smo najveća i najsnažnija ekonomija, dobro smo se nosili s pandemijom, i zato sada imamo odgovornost osigurati da i EU izađe iz krize", rekao je.

Logistički problemi

Njemački program bit će objavljen tek idućeg mjeseca, no neke naznake daju se naslutiti. Njemačka će raditi na dugoročnom budžetu EU, jačanju Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti kao i evropskog zdravstvenog sistema, ribolovnim kvotama, budućnosti odnosa s Ujedinjenim Kraljevstvom, industrijskom strategijom, digitalizacijom, izmjenama sustava dobivanja azila...

Franziska Brantner, zastupnica Zelenih u Bundestagu, kaže kako je nužno osigurati da u nadolazećem, mogućem drugom valu bolesti, Evropa neće ponovno morati ugasiti privredu i zatvoriti granice, te da sve zemlje moraju biti adekvatno opremljene za taj problem.

Ipak, samo je nešto još nejasno što bi moglo usporiti, ili barem otežati, njemačke napore - logistika. Trenutno se zbog virusa održava svega deset posto namjeravanih sastanaka, a Njemačka bi tu brojku mogla podići na nivo od oko 30 posto. Videokonferencije smatraju nepouzdanima, nesigurnima i neadekvatnima za rasprave. Stoga se sada intenzivno radi na rješenju kako osigurati rad EU institucija.