Da ste hodali prvim crtama bojišnice u prvim tjednima rata u Ukrajini, možda ste čuli povike na ukrajinskom i ruskom, možda pomiješane s glasovima koji govore regionalnim jezicima poput burjatskog i čečenskog.
Danas trupe s obje strane linije sukoba komuniciraju na španskom, nepalskom, hindskom, somalijskom, srpskom i korejskom jeziku, piše Politico.
Strani jezici koji se govore u blatnim rovovima samo su jedan od znakova kako sukob poprima sve veću međunarodnu dimenziju.
Na nebu iznad bojnog polja američki sustav protuzračne odbrane mogao bi presresti iransku bespilotnu letjelicu Shahed, dok na zemlji topništvo njemačke proizvodnje fijuče pored sjevernokorejskih granata.
Gotovo tri godine kasnije, čak i najokorjelijim izolacionistima bilo bi teško prodati rat kao "regionalni sukob" između Rusije i Ukrajine.
Ono što je u februaru 2022. počelo kao najveći europski kopneni rat od Drugog svjetskog rata, sada se natječe za titulu najglobalnijeg sukoba od Hladnog rata, s desecima zemalja koji su izravno ili neizravno uključeni.
Taj bi aspekt sukoba u konačnici mogao zapečatiti njegovu sudbinu jer Ukrajina riskira da izgubi svog najvećeg podupiratelja dolaskom Donalda Trumpa na mjesto predsjednika u Sjedinjenim Državama, iako Rusija privlači sve veću potporu drugih neprijatelja Washingtona, ponajviše Sjeverne Koreje.
“Posljednji put kad smo vidjeli ovako nešto vjerojatno bi bila sovjetska invazija na Afganistan”, rekao je istaknuti historičar hladnog rata Sergej Radčenko. “Kad je postojala podrška mudžahedinima sa Zapada i također iz Pakistana, i svi su bili zadovoljni.”
Proxy rat
Kada je Moskva pokrenula svoj sveobuhvatni napad na Ukrajinu u februaru 2022., Kremlj i njegovi propagandisti opravdali su to kao nužan i odbrambeni potez protiv NATO-a.
Mišljenja su različita o tome je li ruski predsjednik Vladimir Putin doista namjeravao krenuti u borbu s takozvanim kolektivnim Zapadom, vatrenim oružjem. Ali postoji široki konsenzus da je očekivao da će rat biti gotov za nekoliko dana - i da je s razlogom računao da će Zapad odgovoriti osuđujućim, ali uglavnom prihvaćajućim stavom koji je pokazao prema njegovoj ranijoj zemlji grabi u Ukrajini, Moldaviji i Gruziji.
“Bio bi to lokalni sukob da je brzo završio”, rekao je Radčenko. "Ali nije."
Ukrajinci su uzvraćali zubima i noktima, a Putinove trupe su se kolebale tek toliko da Zapad privuče pažnju. Europa je bila zabrinuta da je njezina vlastita sigurnost ugrožena; SAD su imale imidž za podupiratelja demokracije i evropske sigurnosti. U roku od nekoliko dana, zapadno oružje i obavještajni podaci pristigli su, pomažući Ukrajincima da uzdrže rusko napredovanje i internacionaliziraju sukob.
S vremenom, kako su se i Ukrajina i Rusija našle sputane glađu granata i preopterećenim trupama, ta je međunarodna dimenzija postala i vidljivija i važnija.
Danas se obje zemlje oslanjaju na vanjsku pomoć: Ukrajina, da opstane; Rusija, kako bi zadržala svoju dominaciju na nebu i na zemlji, a da minimizira učinak rata na vlastito stanovništvo.
Dok su lobirale u svijetu za više resursa, obje su strane iznosile velike, ideološke zahtjeve. Ukrajina kaže da se bori za "demokraciju" Rusija kaže da vodi križarski rat protiv onoga što naziva američkom hegemonijom i "kolektivnog Zapada".
Moskovska prodajna promocija “multipolarnog svjetskog poretka”, koliko god nejasno definirana jest, bila je dovoljno uvjerljiva da joj Iran isporuči bespilotne letjelice Shahed, a Sjeverna Koreja da mu isporuči balističke projektile, milione granata i, u novije vrijeme, hiljade vojnika .
Takozvani globalni jug također se priklonio Putinu pod kišobranom BRICS-a, kluba zemalja koje su, usprkos velikim razlikama, pronašle zajednički jezik u zajedničkoj zamjeranosti prema sustavu koji ih je držao po strani od ključnih institucija poput Međunarodni monetarni fond i Svjetska banka.
Najveća slamka spasa Moskve je Kina, koja je odigrala ključnu ulogu u zaštiti ruskog gospodarstva od zapadnih sankcija osiguravajući tržište za njezinu naftu i gnojiva, a istovremeno joj dajući pristup prijeko potrebnoj tehnologiji.
“Indija i drugi mogu trgovati s Rusijom i to je značajno. Ali ništa nije ni blizu onoga što Kina donosi na stol,” rekao je Alexander Gabuev, direktor Carnegie Russia Eurasia Center.
Zasebno, Rusija je nastavila i proširila svoju prastaru praksu hibridnog ratovanja, raspirujući nevolje i šireći postojeće rascjepe u inozemstvu.
Međutim, za razliku od Hladnog rata, nema posredničkih sukoba u kojima Moskva može napasti NATO. Dakle, "Rusija pokušava tražiti alate za odbijanje", na druge načine, rekao je Gabuev. "Pripisati troškove, nanijeti bol, osvetiti se."
To je uključivalo miješanje u izbore, izazivanje požara i druge sabotaže, te pružanje potpore raznim protuzapadnim akterima i skupinama; od financiranja proruskog oligarha s namjerom da izbaci iz kolosijeka proevropski kurs Moldavije, do pružanja podataka jemenskim Hutijima kako bi im pomogli u napadima na zapadne brodove u Crvenom moru.
Zapadna pomoć
U međuvremenu, ruski protivnici nisu mirovali.
Kijevski nastup, koji je televizijski prenosio predsjednik Volodymyr Zelenskij, donio mu je više od 220 milijardi dolara vrijednu pomoć iz Evrope i SAD-a. Zemlje NATO-a isporučivale su sve snažnije oružje: od topničkih granata haubica na početku rata do lovca F-16 mlaznice i rakete dugog dometa ATACMS danas.
Kao jasno geopolitičko upozorenje Moskvi koliko Bruxelles može dati, Europska unija je pospješila Ukrajinu, Moldaviju i Gruziju u nastojanjima da se pridruže bloku.
Bez zapadne pomoći, rat ne bi preživio svoju prvu godinu i završio bi "razornim porazom" za Ukrajinu, rekao je Gabuev.
Ali Zapad se također držao određenih ograda; birajući strategiju opreznog inkrementalizma umjesto eskalacije. Na veliku frustraciju Kijeva, isporuke oružja su dolazile u fazama i s priloženim pravilima.
Gotovo tri godine čelnici u SAD-u i Evropi oglušivali su se na sve očajnije molbe Kijeva za dopuštenjem korištenja dalekometnog oružja za napade na ciljeve unutar Rusije.
S druge strane, unatoč čestim prijetnjama iz Moskve da bi mogla nuklearkom baciti zapadni grad, čini se da je crveni gumb nedostupan. I, bez obzira na uzbunu zemalja na istočnom krilu Evrope zbog predstojeće ruske invazije, moskovske su se trupe klonile teritorija NATO-a.
Kina je također poštovala neke od zapadnih crvenih linija, osiguravajući da izravno ne krši zapadne sankcije (iako to čini neizravno) i, za sada, ne opskrbljujući Rusiji nikakvo smrtonosno oružje (iako je isporučila pojedinačne dijelove i, prema nedavnim izvješćima, sumnja se da isporučuje dronove.)
S obje strane činilo se da strane trupe na terenu ne mogu proći. Dok su neki glasovi, ponajviše francuski predsjednik Emmanuel Macron, iznosili mogućnost da se Zapad stavi na zemlju, ideja nikada nije otišla dalje od brzo srušenog prijedloga.
To ne znači da te crvene linije nisu testirane. Ukrajina je izvršila invaziju na rusku regiju Kursk i upotrijebila zapadno oružje za napad na ruske mete, poput crnomorske flote. Sjevernokorejske trupe putovale su u Rusiju. A američki predsjednik u odlasku Joe Biden konačno je dao zeleno svjetlo Ukrajini za korištenje oružja dugog dometa ATACMS za upotrebu protiv ciljeva na ruskom tlu.
Ipak, problem s internacionaliziranim sukobima - kao što Ukrajina otkriva - je taj što vanjski podupiratelji mogu biti hiroviti, a njihova predanost duboka samo onoliko koliko je duboka sljedeća izborna kampanja.
Pred kraj 2024., apetiti za podupiranjem ukrajinske pobjede - definirane kao povratak na granice Ukrajine iz 1991. - smanjili su se u Washingtonu i Bruxellesu.
Čak i prije Trumpove pobjede, čini se da je ideja o obuzdavanju u obliku sporazuma koji bi zamrznuo sukob i uključio Ukrajinu ustupanje teritorija iz tabua postala zvijezda putokaz.
"Od početka je bilo jasno da će Amerika ispasti ako Ukrajina ne pobijedi dovoljno brzo", rekla je Nina Hruščova, profesorica međunarodnih odnosa na New School u New Yorku i praunuka sovjetskog vođe Nikite Hruščova.
“Na sve se ovo od samog početka gledalo kao na holivudsku seriju”, rekla je. U početku, dodala je, 'navijači' Ukrajine mislili su da će biti gotovo nakon jedne sezone. Ali onda je bilo još jedno.
"A sada je tu i treći, pa je pažnja naravno izblijedjela", rekla je. "Ne želimo četvrtu seriju, ali to će se dogoditi.", dodala je u razgovoru za Politico.