Najviši poljski sud odbacio je u četvrtak kao nezakonite planove za likvidaciju državne radio-televizije i novinske agencije u zemlji za koje je nova proevropska koaliciona vlada navela da su postali propagandni mediji prethodne desničarske administracije.
Presuda Ustavnog suda naglašava izazove s kojima se koalicija premijera Donalda Tuska suočava u povlačenju reformi koje je uvela prethodna vlada Prava i pravde (PiS).
Poljsko ministarstvo kulture brzo je proglasilo presudu nevažećom zbog, kako je rečeno, nepravilnosti u zapošljavanju sudija Tribunala, koji su svi imenovani pod PiS-om, što je pogoršalo sukob između Tuskove vlade i pristalica i saveznika bivše vladajuće stranke, među kojima je i predsjednik Andrzej Duda.
Ministarstvo se također pozvalo na prethodne rezolucije Evropskog suda za ljudska prava u kojima se navodi da Tribunal u sadašnjem obliku "nije nezavisan i nepristraan" sud i da stoga njegove presude "nemaju univerzalno obavezujuću snagu".
Njegov stav dodatno podstiče pravnu konfuziju i nije odmah bilo jasno kako bi se novonastala situacija mogla razriješiti.
Tribunal je naveo u presudi da sve odluke o javnim radiodifuznim kompanijama treba da budu zasnovane na Zakonu o radiodifuziji, a ne na Kodeksu privrednih društava, čime bi ministrove odluke bile nevažeće.
"Pravo otpuštanja članova rukovodstva (državnih medija) ima isključivo Nacionalno vijeće za medije", dodaje se, misleći na instituciju stvorenu pod PiS-om iu kojoj radi nekoliko njenih sadašnjih ili bivših poslanika.
Tuskova vlada optužuje PiS da je punio sudove, regulatorna tijela i druge institucije svojim pristalicama tokom svoje osmogodišnje vladavine, kada je često izazivala kritike Evropske unije zbog zabrinutosti oko vladavine prava.
EU je zamrznula milijarde eura sredstava namijenjenih Poljskoj, a Tusk je obećao da će poništiti pravosudne reforme vlade PiS-a kako bi se deblokirao taj novac.
PiS je tada tvrdio da ima pravo da revidira nacionalne institucije u skladu sa svojim demokratskim mandatom i optužio je EU za prekoračenje svojih ovlasti.
Iako brojni advokati dijele sumnje u validnost presuda koje je Tribunal izdao u svom trenutnom sastavu, neki, poput Helsinške fondacije za ljudska prava, također dovode u pitanje zakonitost poteza ministarstva u javnim medijima.
Poljski ministar kulture najavio je u decembru da kreće u likvidaciju državne televizije, radija i novinske agencije nakon što je predsjednik Duda stavio veto na planove nove vlade za finansiranje javnih medija.
Poljska državna televizija, radio i novinska agencija PAP i dalje funkcionišu, ali s novim programima i novinarima. Vlada je signalizirala kako nakon likvidacije želi da ih ponovo stvori kao nove pravne subjekte pod novom upravom.
Sukob oko prava vlasti da likvidira javna medijska preduzeća samo je jedan od nekoliko između sadašnje i prethodne administracije.
Dvojica bivših ministara PiS-a ovog su mjeseca štrajkovali glađu nakon što su bili zatvoreni zbog zloupotrebe položaja na prethodnim funkcijama. Bivši ministar unutrašnjih poslova Mariusz Kaminski opisao je sebe kao "političkog zatvorenika".
Tuskova vlada i njene pristalice kažu da je to glupost i kažu da su odlučni vratiti Poljsku u okvir demokratskih standarda EU i deblokirati zamrznuta sredstva nakon godina sukoba između Varšave i Bruxellesa, prenosi Reuters.