Svako ko voli da kupuje polovnu odjeću trebao bi znati zašto je nakon toga treba oprati što je prije moguće.
Različiti su razlozi za kupovinu polovne odjeće. Zato što su stvari jeftinije, kvalitet ponekad bolji, jer ne želite da podržavate brzu modu, jer je ekološki prihvatljivija ili zato što tražite unikatne predmete iz prošlih vremena. Ali bez obzira na to koji se razlog odnosi na vas - ono što biste uvijek trebali učiniti je da svoje vintage blago dobro operete. U suprotnom, ono što se dogodilo TikTokerki @homienaledi moglo bi se dogoditi i vama.
Kako objašnjava u videu, nedavno je dobila šugu.
"Upravo sam saznala da se šuga može dobiti od neoprane polovne odjeće. Ovo je novo za mene jer polovnu odjeću uvijek nosim odmah, a da je ne operem. Zato je bolje da je operete prije nego što je obučete. U suprotnom "Vi može dobiti šugu."
@homienaledi Lmao i was thinking about scurvy… scavies isnt a thing… scabies is though🙃 #staysafeoutthere ♬ original sound - Livy Lou
U komentarima, drugi TikTokeri su podijelili svoje užasne priče nakon kupovine starinskih i polovnih stvari: "Šugu sam dobila od kardigana koji nisam oprala", napisala je jedna osoba. Druga je rekla da je bolovala od te bolesti kao dijete i tek sada je shvatila zašto - jer je njena odjeća bila polovna. Treći je rekao: "Kunem se da sam dobio vaške kada sam zadnji put otišao u kupovinu. Nikad više ništa ne isprobavam i perem sve što kupim što je brže moguće."
Šta je šuga?
Šuga je zarazna kožna bolest koju izazivaju sitne grinje. Obično se zarivaju u kožu, ali ne proizvode otrov niti direktno napadaju tijelo na bilo koji drugi način. Šire se bliskim kontaktom, a simptomi uključuju svrab, osip i pogoršanje postojećih stanja kože kao što je ekcem. Za razliku od stjenica, one su nevidljive ljudskom oku i zahtijevaju medicinski tretman. Šuga se tretira spolja primijenjenim insekticidima (tretman cijelog tijela) i/ili tabletama. Nije uzrokovana lošom higijenom.
Kako se riješiti šuge na odjeći?
Općenito se preporučuje da svu odjeću operete na najmanje 60 stepeni ako se otkrije šuga. Ako već imate šugu, svu odjeću koja se ne može prati treba čuvati u zatvorenoj plastičnoj vrećici tri dana dok se grinje ne ubiju.
Također operite novu odjeću
Ali novu odjeću također treba oprati prije prvog nošenja. “Ljudsko tijelo prirodno proizvodi tjelesnu prljavštinu tokom dana.” U prosjeku, to znači oko litar znoja, 40 grama sebuma, 10 grama ćelija kože i 10 grama soli", kaže Kim Romine, naučnik za higijenu u Procter & Gamble u Fairfieldu, Ohajo (SAD). Zagađivače mogu prenijeti ljudi, jer novu odjeću obično isproba nekoliko kupaca prije nego što je kupi. Osim toga, razne hemikalije se dodaju u tekstil tokom proizvodnje i mogu doći u kontakt sa prljavštinom ili drugim ostacima tokom proizvodnje i distribucij, piše Heute.at.