Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić je danas u Sarajevu kazao da je prema podacima koje on ima više od 500 članova medicinskog osoblja testirano, te da će nastaviti s testiranjem svih onih kojima je potrebno da se testiraju i koji su najugroženiji tokom liječenja stanovništva.
Odgovarajući na novinarsko pitanje sa koliko testova se trenutno raspolaže, kazao je da imaju dovoljan broj njih za široko testiranje, ali naglašavajući da će "struka odlučivati o tome kada će i koliko ljudi biti testirano".
„Ne smijemo prepustiti da neko drugi o tome odlučuje“, naveo je Mandić.
Istaknuo je da indikaciju za testiranje mora dati doktor, a ne da neko može doći sam i izraziti želju da se testira.
„Ako medicinski djelatnici odrede više ljudi, testirat će se više, a ako medicinski djelatnici odrede da je to manji broj, testirat će se mani broj. Testova imamo dovoljno i uopće nije upitan njihov broj“, istaknuo je Mandić.
Na pitanje da li se razmatraju mjere za ukidanje zabrane rada privatnim stomatološkim i ortodonskim ordinacijama u Federaciji BiH, Mandić je odgovorio da se za sada, još ne razmatraju te mjere, "jer smatramo da još ne treba popuštati sa mjerama, jer infekcija je još u toj fazi gdje postoji bojaznost od lokalne transmisije i nagle ekspanzije širenja bolesti".
„Svi su zatvorili te ordinacije i svi podjednako, ne samo stomatološke ordinacije, nego cijelo gospodarstvo, mora podjednako vjerovatno podnositi teret sadašnje krize“, naveo je Mandić.
Upitan da li je upoznat s problemom u vezi sa nabavkom lijekova za hematološke bolesnike zbog složene procedure javne nabavke, Mandić je odgovorio da svi lijekovi za koje Zavod za zdravstveno osiguranje pošalje zahtjev za interventni uvoz, će to odmah biti odobreno, tako da ne bi trebalo biti problema.
„Zavod zdravstvenog osiguranja nabavlja lijekove i taj proces je u toku. Proces javnih nabavki je takav kakav jeste. Mi smo malo tržite. Mnoge kuće nisu uopće zainteresirane da takve lijekove prodaju na području Federacije, tako da je i Zavodu vrlo teško doći do tih lijekova. Do sada su pacijenti nabavljali lijekove, koliko ja znam, negdje u inozemstvu pa im se refundiralo. Sad je ta nabavka zaustavljena, tako da će Zavod zdravstvenog osiguranja morati pokrenuti nabavku, a sve što pošalje zahtjev za interventni uvoz, naravno da ćemo odobriti“, odgovorio je Mandić.
Komentirajući da li postoji prijetnja da se uruši zdravstveni sistem zbog velikog broja zdravstvenih radnika koji su na bolovanju, na šta upozorava direktorica KCUS-a, kazao je da oni nemaju te podatke, da im se niko nije obratio da postoji prijetnja o narušavanju zdravstvenog sistema.
Dodao je da zdravstveni djelatnici pružaju usluge na prvoj crti borbe protiv ove bolesti.
„Menadžment zdravstvene ustanove, znači poslodavac je dužan da vodi računa o djelatnicima koji su na bolovanju. Mi nemamo točne podatke koliko je tih djelatnika, da li su neki opravdano bolesni i otvorili bolovanje, da li su neki možda i neopravdano otvorili bolovanje. Znači na menadžmentu zdravstvene ustanove je da zajedno sa Zavodom zdravstvenog osiguranja, ako smatra da je to potrebno, izvrši provjeru i utvrdi točno činjenično stanje. Ako smatra da je to problem, onda da nas izvijesti da je pružanje usluga u nekoj opasnoj fazi da se ne može dalje pružati“, naveo je Mandić.
Ponovio je da do sada nisu dobili takve podatke.
Upitan koliko je zdravstveni sistem, odnosno budžet na gubitku zbog medicinskih radnika koji su na bolovanju, Mandić je kazao da prva 42 dana bolovanja se isplaćuju na teret poslodavca, produženo bolovanje po istoj dijagnozi se isplaćuje na teret zdravstvenog osiguranja.
„Mislim da budžet neće biti na gubitku, samo će, ako se tako nastavi, doći u pitanje pružanje zdravstvene usluge. Mislim da sada nismo u toj fazi da je pružanje zdravstvene usluge dovedeno u pitanje“, naveo je Mandić.
Dodao je da nema podatke za cijelu Federaciju BiH koliko je medicinskih radnika na bolovanju, niti obrađuju takve podatke, niti im ko u ovoj sada fazi takve podatke dostavlja.
Na novinarsko pitanje koliko Federacija BiH ima respiratora u ovom trenutku, ministar Mandić je odgovorio da se taj broj mijenja, donacije pristižu.
„Mislim da je sad negdje oko 260 respiratora. Ali ja bih još jednom apelirao, respiratori služe samo za najteže oboljele od ove bolesti. Respiratori naravno da nam pomažu, ali ne garantiraju život. Naše rješenje je samo da spriječimo da ne obole ljudi. Kad dođe do najtežeg oblika oboljenja, tad više ni respirator ni bilo što ne pomaže, jer tada je nemoguća razmjena plinova na nivou alveola i tad nažalost dolazi do smrtnog ishoda“, pojasnio je ministar Mandić.
Upitan hoće li radnicima u zdravstvenom sektoru u Federaciji BiH biti povećane plate ili biti isplaćen bonus, slično kao što je najavljeno u RS-u, odgovorio je da bi bio sretan da može potvrditi takvu vijest.
„Još uvijek nismo o tome razmišljali, ali ja se nadam i trudit ću se da i to pitanje dođe na dnevni red i da možemo zadravstvenim djelatnicima povećati i osobne dohotke, a i isplatiti bonus“, odgovorio je Mandić.
Na pitanje koliko novca će Zavod za zdravstveno osiguranje plaćati institucijama koje vrše testiranje po jednom urađenom testu, odnosno kolika je cijena usluge laboratorije, kazao je da testove sada rade tri klinička centra – Tuzla, Sarajevo i Mostar.
Prema njegovim riječima, testove za testiranje za Covid-19 nabavila je Vlada Federacije "tako da oni nisu plaćali nikakve testove".
„Oni rade svoj redovan i uobičajen posao, tako da cijena za pojedinačni test nije određena, jer to je u sklopu redovnih poslova. Testove su dobili, platila ih je Vlada FBiH. Oni rade svoj posao na aparatima, na svom radnom mjestu. Tako da cijena za to nije određena“, naveo je ministar Mandić.