Psiholog dr. Martin Seligman utemeljio je termin "naučena bespomoćnost" kako bi objasnio zašto nakon ponovljenog izlaganja neugodnim situacijama svjesno postajemo nemoćni kako bismo izbjegli suočavanje s neželjenim posljedicama. Srećom, postoje neki trikovi koji poboljšavaju raspoloženje i to veoma brzo.
Sklopite oči i zamislite cilj koji želite ostvariti. Kako izgleda ostvarenje tog cilja, kakav ima miris ili kako zvuči? Ako možete vizualizirati taj cilj, s vremenom ćete ga moći i ispuniti.
Svakog dana se sjetite osoba i stvari zbog kojeg ste sretni. Ne podcjenjujte važnost prijatelja u svom životu, resursa koji su vam na raspolaganju s kojima možete činiti dobro, ali i užitaka koji ste proživjeli i kojima ste obogatili svoju svakodnevnicu.
Ponekad se moramo prisjetiti koliko smo toga naučili iz prošlosti, s kojim smo se sve izazovima suočavali i koliko smo daleko dogurali. Zabilježite na papir situacije koje su igrale značajnu ulogu u životu. Možda ćete s iznenaditi kad otkrijte kako je neka teška priča iz prošlosti postala važna lekcija za vaš daljnji život.
Svakog dana zabilježite svoje misli na papir ili u računalo. Pisanje dnevnika koristan je način za održavanje dobrog mentalnog zdravlja. Pišite o stvarima koje želite promijeniti nabolje i čitajte o svom napretku.
Ljudi pronalaze utjehu u duhovnom životu već stoljećima. Mudre poruke o nekome ili nečemu većem od nas, bez obzira na vjeru, pojedince čine sretnijima te im daju pozitivan pogled na život.
.