Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošle sedmice porasle oko 1 posto jer im podršku pruža nada trgovaca u ubrzanje rasta američke ekonomije, no veći rast cijena onemogućava slabost kineske privrede.
Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošle sedmice 1.05 posto, na 73.87 dolara, dok je barel na američkom tržištu poskupio 1.2 posto, na 70.35 dolara.
Nakon što su sedam dana prije pale više od 2.5 posto, prošle su sedmice cijene nadoknadile dio tih gubitaka.
Podršku im je pružila pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima u SAD jer se trgovci nadaju da će njegove politike potaknuti privredni rast.
"Trump je naklonjen biznisu"
Takva očekivanja podržala je i odluka čelnika američke centralne banke o daljnjem smanjenju kamatnih stopa, za 0.25 postotnih bodova. "Trump je (u prvom mandatu) bio naklonjen biznisu. Nastavak njegovih politika mogao bi podržati rast privrede u cjelini i rezultirati snažnijom potražnjom za gorivom", tumači Priyanka Sachdeva iz Philip Nove.
S druge strane, trgovce je zabrinuo pad kineskog uvoza nafte u oktobru, već deveti mjesec zaredom, i to za devet posto u odnosu na isti lanjski mjesec. Kineska ekonomija već duže vrijeme raste sporije nego što se očekivalo, pa se trgovci plaše da ni nove monetarne i fiskalne poticajne mjere kineskih vlasti neće znatnije utjecati na rast ekonomije, a time i potražnje.
Ni u SAD potražnja za naftom nije trenutno impresivna. Američke zalihe nafte porasle su u prošloj sedmici za 2.1 milion barela. „Jaki dolar i slabašna potražnja mogli bi biti uteg cijenama nafte u predstojećem razdoblju”, kaže Ole Hansen iz Saxo Banka.
S druge strane, eventualno Trumpovo 'pojačavanje' sankcija Iranu i Venezueli te eskalacija napetosti na Bliskom istoku mogli bi podržati rast cijena. Zbog tih suprotstavljenih sila, cijene se nafte već neko vrijeme zadržavaju u uskom rasponu, objašnjava Hansen.