Povodom obilježavanja 31. godišnjice od počinjenih ratnih zločina nad civilima nesrpske nacionalnosti u Brčkom od 1992-1995. godine, predstavnici Udruženja porodica nestalih, nasilno odvednih i ubijenih Bošnjaka, Udruge obitelji nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata“ i Udruženja logoraša iz Brčko distrikta BiH izrazili su danas na pres-konferenciji nezadovoljstvo radom tužilaštava Brčko distrikta i Bosne i Hercegovine.
Predsjednik Udruženja porodica nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Bošnjaka Brčko distrikta Ramiz Ahmetović istakao je da zbog nerada tužilaštva na lokalnom i državnom nivou najveći broj nalogodavaca i izvršilaca zločina još nije procesuiran.
Mora se znati istina
Podsjetio je da je u zoru 30. aprila 1992. godine, dizanjem Savskog mosta u zrak, smrtno stradalo nekoliko desetina civila te da ovaj zločin još nije istražen, dok je 4. maja od tadašnje srpske vojske ili policije strijeljano 12 civila na terasi hotela "Posavina“, što je kroz dosadašnje istrage utvrđeno, mada one još nisu pravosnažne.
"Isti dan u hotelu 'Posavina' ubijeno je 20 civila i to je nešto što mora da se zna, gdje ne smijemo 'zabijati glave u pijesak' i praviti se da se ništa nije desilo", poručio je Ahmetović.
Kaže da do današnjeg dana i protoka 30 godina od počinjenih zločina, još niko nije odgovarao i to, kako je rekao, neka služi na čast pravosudnim institucijama Brčko distrikta i Bosne i Hercegovine, kao i policijskim agencijama.
Predsjednik Udruge obitelji nestalih, nasilno odvedenih i ubijenih Hrvata Brčko distrikta Marin Brkić iznio je podatak da se u BiH traga za još 7.000 nestalih i upitao da li država i tužilaštva imaju interesa da rješavaju ovaj problem jer je već veliki broj preživjelih logoraša preminuo, a prošlo je više od 30 godina od tih događaja.
Šta rade tužilaštva?
"Da li tužilaštva imaju interesa da rješavaju ovaj problem jer i oni su razvukli svoje angažiranje po ovom pitanju. Oni su dosad trebali mnogo toga da riješe.
Svjedoci ne vjeruju u rješenje ovog problema, odlaze, umiru, stare, ne žele da pričaju. Počinitelji zločina i nalogodavci umiru. Neki su kažnjeni, mnogi će proći nekažnjeno. Kad se sve to sabere, kako biti zadovoljan jer je već četvrto desetljeće nastalo kako se ovaj problem ne rješava na odgovarajući način", naglasio je Brkić.