nesvakidašnja scena

Portugal je zabio 9 golova Luksemburgu, selektor to nije mogao gledati. Otišao u svlačionicu

Portugal je pobijedio Luksemburg 9:0 u šestom kolu skupine J kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Portugalci su bez Cristiana Ronalda u ekipi na poluvremenu vodili 4:0 zahvaljujući golovima Goncala Inacija i Goncala Ramos. U nastavku su zabili još pet pogodaka. Dvostruki strijelac postao je i Diogo Jota, dok su po jedan dodali Ricardo Horta, Bruno Fernandes i Joao Felix.

Nakon pogotka za 8:0, selektor Luksemburga Luc Holtz (54) napustio je klupu i otišao u svlačionicu. Njegova ekipa do kraja je primila još jedan gol, a on se ipak vratio u završnici susreta.

Portugal je ostvario šestu pobjedu u jednako toliko susreta te uz maksimalnih 18 bodova ima impresivnu gol-razliku 24:0. Slovačka je druga s 13 bodova, dok je Luksemburg, uprkos katastrofalnom porazu, kao treći s deset bodova i dalje u borbi za plasman na Evropsko prvenstvo. Island i reprezentacija BiH imaju po šest bodova, dok je Lihtenštajn na nuli.

"Nema mnogo riječi koje možete reći. Osjećam se uznemireno, razočarano, to je užasan osjećaj, negativan osjećaj, jer nismo bili dovoljno dobri. Ništa nije funkcionisalo, tehnički, na brzinu, u svim segmentima igre nismo bili nimalo dobri. Postoji veliko razočarenje. Ovo nam se događalo prije nekoliko godina, bilo je strašnih dana, ali ne želimo izgubiti put", rekao je Holtz nakon utakmice.

Holtz je izbornik Luksemburga od 2010. Tokom 13 godina vodio je ekipu u 126 utakmica. Ostvario je 29 pobjeda, 24 neriješena rezultata i 73 poraza uz gol-razliku 107:246. Ranije u karijeri trenirao je luksemburšku U-21 reprezentaciju.