Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je danas Prijedlog rezolucije o potrebi donošenja odluke o otvaranju pregovora između Bosne i Hercegovine i Evropske unije o pristupanju Evropskoj uniji, čiji je predlagač Kolegij Predstavničkog doma PSBiH.
Za predloženu rezoluciju je glasalo 36 poslanika, protiv nije bio niko, dok su dva poslanika bila suzdržana.
Usvojen zaključak
Uz rezoluciju je usvojen i zaključak koji je predložio poslanik Jasmin Emrić (NES - Za nove generacije) kojim Predstavnički dom traži od Vijeća ministara BiH da mu u roku od 30 dana dostavi informaciju o realizaciji obaveza iz 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u EU, kao i akcijski plan o ispunjavanju preostalih obaveza radi praćenja evropskog puta i usklađivanja prioritetnih zakona sa pravnom stečevinom EU.
U tekstu predložene rezolucije poziva se Vijeće za opće poslove Evropske unije i Evropska komisija da u okviru svojih nadležnosti predlože Evropskom vijeću donošenje pozitivne Odluke o otvaranju pregovora, s obzirom na globalnu geopolitičku i sigurnosnu situaciju, političke odnose u Bosni i Hercegovini i stepen usvojenih zakona i implementiranih reformi u BiH nakon sticanja kandidatskog statusa.
Također, poziva se Evropsko vijeće da donese Odluku o otvaranju pregovora između BiH i Evropske unije o pristupanju Evropskoj uniji.
U predloženoj rezoluciji se navodi da će Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, Vijeće ministara BiH i sve druge institucije kontinuirano raditi na realizaciji svih preostalih obaveza iz 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji, te na ostalim reformama u cilju usklađivanja propisa BiH sa pravnom stečevinom Evropske unije.
Evropske vrijednosti
Poslanik Branislav Borenović (PDP) je kazao da razumije potrebu jednog dijela poslanika koji su proevropski, koji zastupaju snažno sve evropske vrijednosti i godinama pokušavaju dati doprinos da taj naš evropski put bude brži, efikasniji, da uhvatimo korak sa ostalim zemljama u regionu.
"Ali ja imam osjećaj da je to, na neki način, postala i svojevrsna zabluda, ne zbog kolega koje znamo ko su, nego zbog jednog dijela vladajuće koalicije koja konstantno osporava evropski put BiH", kazao je Borenović.
Dodao je kako ima osjećaj da se pokušava stvarati privid "da smo mi ovdje deklarativno za evropsku agendu, za evropski put, svi, a suštinski ja mislim da jedan dio nas koji sjedimo i u ovom parlamentu, jedan dio vladajuće koalicije, ne čini dovoljno napora, pa čak i na neki način zaustavlja taj evropski put".
"Moram izraziti svoju sumnju ili skeptičan odnos prema samom sadržaju ova tri člana koji čine rezoluciju, koja ima svoj deklarativan karakter, ali u kojem mislim da su neke rečenice ili odrednice prehrabro stavljene", naveo je Borenović.
Dodao je da će biti uzdržan prilikom glasanja o rezoluciji za koju kaže da "najveći dio, pogotovo preambola i određeni stavovi imaju smisla, a određeni su nedorečeni ili prenaglašeni".
Bez dilema
Poslanik Safet Kešo (SDA) je iskazao punu spremnost Kluba SDA da podrže ovu rezoluciju, dodajući da će to učiniti sa velikim zadovoljstvom i bez ikakvih dilema.
Po njegovim riječima, SDA je ili bila ključni motor i vodila ove procese ili u značajnoj mjeri i uvijek, bez ikakvih dilema, pomagala da se ovi procesi odvijaju u pravom smjeru.
Kešo je apelirao i pozvao da, u skladu s onim što se želi postići ovom rezolucijom, pokušaju postići punu vrstu konsenzusa u smislu podrške ovoj rezoluciji.
Poslanik Saša Magazinović (SDPBiH) je kazao da imamo još vrlo malo vremena do odluke o tome da li će BiH dobiti otvaranje pregovora sa EU ili ne.
"Biti opozicija vlasti, i treba i korisno je. Biti opozicija strankama koje su u vlasti, također. Ali biti opozicija evropskom putu BiH, otvoreno ili skriveno, u bilo kojem trenutku je stvar ličnog izbora, ali nije korektno ni prema državi, ni prema ljudima u njoj", kazao je Magazinović.
Naveo je da "ne uzlazi u EU ni vlast, ni opozicija, i jedno i drugo je prolazno, ulazi država".
"Zbog toga evropske integracije trebaju biti mjesto našeg susreta i zajedničkog rada. Na ovakvim temama se najčešće i najočitije vidi razlika između onih koji se mogu suzdržati, suzdržati svoj ego ili sačekati bar još mjesec dana da potenciraju naše razlike, u trenutku kada je vrlo važno da bar na ovom pitanju budemo jednoglasni", kazao je Magazinović.
Iskoristiti kontakte
Pozvao je sve da u ovom periodu koji je ostao do donošenja odluke iskoriste sve svoje kontakte koje imaju, i ako ih imaju, "da pomognu da država u cjelini i svi mi u njoj bez obzira da li smo vlast ili opozicija, dobijemo priliku da zakoračimo u stvarni proces evropskih integracija koji će zapravo početi na ozbiljan način onda kada otvorimo pregovore".
Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH Denis Zvizdić (Narod i pravda) je kazao da je podnosilac predložene rezolucije formalno-pravno Kolegij Predstavničkog doma, a suštinski šefovi svih klubova koji su dali punu podršku na proširenom kolegiju.
"Ideja je bila da danas govorimo jednim glasom, jer smo svi mislili da je ovo pitanje iznadstranačko pitanje, pitanje u kojem ne trebamo miješati dnevno-stranačku politiku i prepucavanja, jer govorimo o rezoluciji koja iskazuje potrebu svih građana BiH, svih stanovnika BiH o potrebi donošenja odluke o otvaranju pogovora između BiH i EU", kazao je Zvizdić.
Dodao je da se radi o fazi koja bi nam poslije toga omogućila izuzetno kvalitetne ekonomske projekte i dalju demokratizaciju BiH.
Važna tema
Istaknuo je da je jako važno da o ovakvim temama govorimo "jednim glasom".
Poslanik Mladen Bosić (SDS) je kazao da je rezolucija u redu ako ima neku svoju svrhu.
"Svrha ove rezolucije može biti da se pokaže jedinstven stav da mi želimo u EU. To je deklarativan stav koji ne podržavaju baš svi otvoreno, odnosno jedno pričaju u Briselu, a drugo pričaju kad se vrate kući", kazao je Bosić.
Po njegovim riječima, pitanje je šta je upotrebljivost ove rezolucije.
"Bili bi vrlo naivni ukoliko bi smatrali da će ova rezolucija biti osnov za procjenjivanje sposobnosti BiH za sljedeći korak u EU.
Imaju oni mnogo kredibilnije i mnogo obuhvatnije izvore koji ih obavještavaju o stanju u BiH. Ova rezolucija sigurno neće biti ta na osnovu čega će oni donijeti odluku o sljedećem koraku BiH u EU", naveo je Bosić.
Poslanik Jasmin Emrić (NES - Za nove generacije) je iskazao podršku predloženoj rezoluciji, "kao potvrdu našeg stava da evropski put BiH nema alternativu, te da ga treba ubrzati".
"Pitanje je kako ćemo i kada stvarno ubrzati evropski put BiH", kazao je Emrić.