pad korisnika

Posljedice Muskove podrške Trumpu: Korisnici odlaze s platforme X, a slijede ih i oglašivači

Društvena mreža X, nekadašnji Twitter, suočava se s opadanjem broja korisnika i povlačenjem oglasa velikih kompanija, osobito nakon reizbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika čemu je pomogao X-ov vlasnik Elon Musk, pišu mediji.

Procjenjuje se da je u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) dan nakon predsjedničkih izbora deaktivirano oko 115 hiljada računa na X-u. Poznate osobe i istaknuti brendovi odustaju od platforme navodeći kao razlog sve veću zabrinutost zbog nekontroliranog širenja dezinformacija, teorija zavjere i govora mržnje, kao i onoga što smatraju Muskovom ulogom u olakšavanju Trumpova povratka na vlast, piše Guardian.

Korisnici X-a tvrde da je platforma prepuna botova i stranačkih reklama, uz svakodnevno uznemiravanje korisnika. Kažu da je takva praksa kulminirala kada je Donald Trump ponovno izabran za predsjednika, uz Muskovu podršku.

Broj korisnika opada, a time i zarada

Prema evropskom Zakonu o digitalnim uslugama, društvene mreže dužne su transparentno i dosljedno izvještavati o broju aktivnih korisnika.

Prema izvještajima koje je X dostavio kao obveznik tog zakona, na kraju jula ove godine prijavljenih korisnika bilo je 67 miliona, uz još 39 miliona gostiju, što je ukupno 106 miliona korisnika u Evropskoj uniji.

Prošlog aprila X je imao 611 miliona prijavljenih globalnih korisnika, što je u septembru ove godine palo na 588 miliona.

Pad broja korisnika najveći je u Americi i Ujedinjenom Kraljevstvu, a istraživanje firme za istraživanje tržišta YouGov iz prošlog augusta pokazalo je da 42 posto dnevnih X-ovih korisnika ima negativno mišljenje o stranici, piše Forbes.

Padom broja korisnika, pada i zarada. Prema X-ovom izvještaju, u 2021. godini - prije promjene vlasništva - prihod je bio veći od pet milijardi dolara, iako se firma suočavala s neto gubitkom od 221 miliona dolara. Do 2023. godine X je prijavio godišnji prihod od 3,4 milijarde dolara, što je pad od 23 posto u usporedbi s prethodnom godinom.

Oglašavanje je primarni pokretač prihoda X-a od njegovih početaka. Samo u 2021. godini Twitter je prihodovao 4,5 milijardi dolara od oglašavanja, što je prema procjenama za dvije milijarde dolara više nego 2023. godine kada su prihodi od oglašavanja bili 2,5 milijardi dolara.

Poznate marke poput Coca-Cole, Applea, Microsofta, Airbnba i Disneya uklonile su plaćene oglase s X-a nakon što je Musk, kako kažu, podržao jednu antisemitsku objavu, a druge firme koje su se povukle učinile su to zbog zabrinutosti u vezi govora mržnje i sadržaja povezanih s nacizmom na X-u, uključujući i Evropsku komisiju, Comcast, IBM i Svjetsku banku.

Pad vrijednosti platforme

Vrijednost platforme pala je za više od 75 posto u usporedbi s trenutkom kada ju je Musk kupio prije dvije godine.

U izvještaju fonda Fidelity's Blue Chip Growth Fund objavljenom u septembru, kaže se da je njegovo ulaganje u Muskovu kupnju Twittera u oktobru 2022. godine vrijedno gotovo 20 miliona dolara, palo na 4,2 miliona dolara do kraja augusta 2024. To je bilo manje za 24 posto u odnosu na prethodni mjesec i odražava pad vrijednosti od 79 posto od vremena kada je Musk kupio platformu.

Fidelityjev izvještaj procjenjuje ukupnu vrijednost X-a na 9,4 milijarde dolara, što je manje od četvrtine od 44 milijarde dolara koliko je Musk platio za platformu u oktobru 2022. godine.

Analitičari procjenjuju da je Muskovo ponašanje pridonijelo padu vrijednosti platforme.

Od svega je profitirala platforma Bluesky kojoj je broj korisnika porastao za 500 hiljada. Druga platforma koja je poslužila kao alternativa je Metin Threads, pokrenut u julu 2023. kao alternativna mreža društvenih medija za korisnike nezadovoljne X-om.

Evropski novinari i X

Odlazak s X-a najavili su The Guardian i Evropska federacija novinara (EFJ). Ta najveća organizacija novinara u Europi koja predstavlja 295 hiljada novinara iz 44 zemlje, najavila je povlačenje a platforme 20. januara iduće godine.

EFJ je poručio da "više ne može etički sudjelovati u društvenoj mreži koju je njen vlasnik transformirao u stroj dezinformacija i propagande".

Uz The Guardian i EFJ-a i evropske medijske kuće poput Dagens Nyhetera, La Vanguardie, Ouest-Francea i Sud-Ouesta napuštaju platformu, zbog Muskova utjecaja na organizaciju.