IT

Posljednji ekser u kovčegu Google Mapsa? Svi se udružili protiv popularne aplikacije

Google Maps na mobitelu

Najveći Googleovi rivali okupljaju se u nadi da će napraviti nove mape otvorenog koda koje će zbaciti Google Maps sa trona mapiranja.

Linux fondacija udružila je snage sa najvećim svjetskim tehnološkim kompanijama – Amazonom, Metom (nekada Facebook), Microsofotm i TomTomom – kako bi razvili Overture Maps, projekt koji uključuje različite tehnološke kompanije u zajedničkom poduhvatu pravljenja otvorenih mapa koje će biti dostupne na svim platformama.

Google Maps, Waze (koji je također u vlasništvu Googlea) i Googleov Earth trenutno čine oko 86 posto tržišnog udjela. To nije slučajno tako. Da bi se napravile kvalitetne mape, potrebna je ogromna količina podataka kako bi se, pored pukih ruta i navigacije, obuhvatile informacije o radnjama, restoranima, firmama i drugim objektima. Google, u tom smislu, nikada nije imao ozbiljnog konkurenta i aktivno je zloupotrebljavao svoju poziciju.

Ono što ovaj projekat razlikuje od svih prethodnih je to što on zapravo ima pristup velikoj količini podataka. To mu daje ogromnu prednost.

Apsolutni monopol

Projekat je u suštini program otvorenog koda za prikupljanje podataka iz više različitih izvora za mapiranje širom svijeta.

Kombinovat će ogromnu količinu podataka koje ove četiri kompanije imaju kako bi se napravila podloga za građenje novih aplikacija. Naprimjer, skoro svaki restoran ima svoju stranicu ili podatke na Facebooku. Ti podaci će biti uključeni u građenje novih aplikacija koje konačno mogu stati na put apsolutnom monopolu jedne kompanije. Odlična stvar je što projektu mogu da se priključe i ostale kompanije i one će to vjerovatno učiniti.

Cijeli projekt je prvenstveno nastao zbog problematike oko Google Maps API, a ne oko navigacije koju većina nas koristi svaki dan.

Naime, svi podaci kojima raspolažu Google Maps su dostupni korisnicima. Dostupni su i programerima ukoliko žele da ih implementiraju u svoje aplikacije preko Google Maps API. Ovaj API im omogućava da ugrade Mape u svoj projekat i naprave drugi korisnički interfejs oko nje, ili mogu da prave upite ka Google Maps na bazi podataka za određene informacije.

Monopolista kao monopolista

Google Maps API je počeo kao jeftina usluga koja je mamila kompanije da izgrade biznis na Googleovom API-ju, ali od kada je Google postao dominantan u mapiranju, programeri su se susreli sa lošim uslovima i cijenama koje su stalno rasle.

U 2018. godini Google Maps su podigle cijenu za više od 1.400 posto. Mnogi programeri su bili primorani da prestanu da koriste Googleov API ili da bankrotiraju. Naravno, Google to namjerno radi kako niko ne bi mogao da im zapravo parira na tržištu.

Američko ministarstvo pravosuđa započelo je istragu o Google Mapsu ranije ove godine zbog zabrinutosti oko paketa aplikacija za automobile i nekonkurentnih uslova korištenja usluge. Google zabranjuje korisnicima Maps API-ja da „rekreiraju Google proizvode ili funkcije“. To potencijalno znači da bi programeri morali da ugase svoje aplikacije, ako jednog dana Google pokrene projekat nalik na njihov. Takođee, Google zabranjuje kombinovanje podataka Google mapa sa bilo kojim drugim skupom podataka.

Overture Maps bi mogao da znači niže troškove za sve. Od kompanija članica Overture se očekuje i da plaćaju godišnju članarinu fondaciji. Članovi plaćaju 3 miliona dolara godišnje i moraju da daju 20 inženjera koji će raditi na projektu.

To nije ništa u poređenju sa onim što će neka kompanija izdvojiti za pristup Google Maps API, tako da učestvovanje tehnoloških giganata treba posmatrati kao pragmatičan potez. Kada je Uber održao IPO 2019. godine, kompanija je, prema izvještajima, platila 58 miliona dolara za pristup API-ju Google mapa u prethodne tri godine, a to je bilo prije povećanja cijena. U poređenju sa tim – 3 miliona je sitniš.

Digitalni zapis

Predstavljanje novih mapa zakazano je za prvu polovinu 2023. godine.

Overture kaže da će „objaviti svoje prve skupove podataka u prvoj polovini 2023.“ i „podijeliti više detalja čim budu spremni.“

Overture će spojiti postojeći otvoreni sistem mapa OpenStreetMap, zajedno sa novim podacima koje će se spajati u jedan sistem korištenjem vještačke inteligencije, kako bi se kreirao digitalni zapis fizičkog sveta.

U početku, fondacija ima za cilj da objavi „osnovne slojeve“ uključujući informacije o zgradama, putevima i administrativnim informacijama, a kasnije planira da uvede „nove slojeve“ kao što su mjesta, rutiranje i 3D podaci o zgradama i objektima. Razvojni kod će biti dostupan developerima na GitHub-u.

Posebno uliva povjerenje to što je Linux fondacija krovna organizacija, ali ne treba zaboraviti da su Meta, Amazon, Microsoft i druge kompanije tu isključivo jer im matematika kaže da ako projekat uspije, oni će imati manje troškova.

„Ponosni smo što možemo da doprinesemo ovom važnom projektu. Osnažit ćemo programere koji grade sljedeću generaciju aplikacija zasnovanih na geolokaciji“, naveo je Microsoft u svom saopštenju.