zaključavamo novčanike

Poslodavci ne žele produžiti akciju ‘Zaključavamo cijene’ zbog povećanja minimalne plaće: ‘Sad je sve besmisleno’

Vlast je ovu odluku donijela kao hajduci, bez javne rasprave, i šta ćemo sada kada dolazi do povećanja cijena, kaže Bago.

Projekat ''Zaključavamo cijene'', pokrenut 15. decembra 2023. godine, donio je jednogodišnji optimizam. Potrošači, svjesni rastućih životnih troškova, dali su mu priliku, nadajući se da će nešto od toga ublažiti udar na njihove budžete. Tu je bilo i Federalno ministarstvo trgovine i Udruženje poslodavaca FBiH, partneri koji su imali ambiciju da stabiliziraju cijene osnovnih proizvoda.

Za početak, sve je trebalo trajati šest mjeseci. Međutim akcija ''Zaključavamo cijene'' nastavljena je do kraja 2024. godine. No, već sada na početku 2025. svi smo postavili isto pitanje: Hoće li biti produžena? 

Odgovor je stigao, cijene su u porastu!

“Ne, neće biti produžena”, kaže za Raport Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH koji je potpuno transparentan o razlogu.

“Mi pokušavamo biti partner Vladi, ali su nas pomnožili sa nulom. Neće biti produženja akcije 'Zaključavamo cijene'. Ovo sa rastom minimalne neto plaće, uvođenjem neradne nedjelje, sve je ovo besmisleno. Iz Ministarstva nemaju obraza da nas pitaju da nastavimo s akcijom. Mislim da je i ministarstvo odustalo, izvarani smo kao partner”, kaže Smailbegović.

Ako je suditi prema izjavama Smailbegovića, čini se kako je povećanje minimalne plaće postalo ključno oružje u ratu protiv stabilizacije cijena.

Uzrok problema je povećanje plate

S druge strane police potrošači, bar ovi iz udruženja potrošača skoro identičnog stava kao poslodavci. Marin Bago iz Udruženja za zaštitu potrošača Futura, za rast cijena odgovornost vidi u povećanju minimalne plaće, koju smatra problematičnom za poslovanje poslodavaca.

“Vjerujte, rast cijena koja su najavljena i koja su već primjetna, rezultat je povećanja minimalne neto plaće i taj problem ne možemo adresirati poslodavcima, već Vladi Federacije BiH”, kaže Bago za Raport.

Mišljenja je da neće samo doći do povećanja cijena već i do otkaza, te da bi tema trebala biti smanjenje doprinosa.

''Vlast je ovu odluku donijela kao hajduci, bez javne rasprave, i šta ćemo sada kada dolazi do povećanja cijena. Moraju se smanjiti doprinosi, Vlada je to obećala ali to su obećanja. Nismo vidjeli ništa na papiru. Trebali su u isto vrijeme donijeti i takve mjere a ne samo povećanje plaće'', zaključuje Bago.

Situacija je jasna, akcija istekla, a povećanje minimalne plaće tumači se kao scenario u kojem će biti više para na računu, ali manje u džepu.

Ekonomski pokazatelji

Iz Ministarstva trgovine Federacije BiH za Raport je govorila Mirna Sadiković, savjetnica resornog ministra. Pojašnjava da je zaključavanje cijena bila zajednička akcija Ministarstva i poslodavaca, ali samo prvih šest mjeseci, dok je druga polovina godine bila dobra volja poslodavaca.

''Mi u ministarstvu nismo imali ni razloga da tražimo nastavak akcije zbog ekonomskih pokazatelja poput niže cijene goriva, niže cijene struje i stagnacije inflacije. Rast cijena sada je zbog odluke Vlade o povećanju minimalne plaće, to je sada na volji poslodavcima i vjerujem da neće biti produženja akcije 'Zaključavamo cijene' baš zbog ovakve odluke Vlade Federacije'', smatra Sadiković.

Vlada je povećala minimalne plaće, ministarstvo je zaključilo da ne treba ništa dalje raditi, poslodavci su odlučili da im je dosta akcije, a potrošači, pa potrošači će sad platiti sve to, skuplje. I tako, od akcije 'Zaključavamo cijene' do 'Zaključavamo novčanike' prošlo je samo godinu dana, ali, kao što je već poznato, vrijeme leti kad ceh plaćaju obični građani.