Vijesti

Postavili smo Federalnom štabu 4 jednostavna pitanja o nabavci medicinske opreme. Odgovor nikad nismo dobili

Ministarstvo sigurnosti BiH objavilo je danas saopćenje u kojem traži da im se dostave sve narudžbe medicinske opreme. Poziv je uslijedio nakon što se Ministarstvu obratila Delegacija EU, koja je tražila iste podatke.

Četiri lagana pitanja

Kako se navodi u saopćenju Ministarstva, odgovora još nema. Poslala ga je samo Opća bolnica „Prim. Dr. Abdulah Nakaš“ iz Sarajeva.

Nije Ministarstvo sigurnosti jedino koje je tražilo podatke. Raport je u utorak 31. 3. poslao vrlo jednostavan upit Federalnom štabu civilne zaštite, koji je zadužen na nabavku medicinske i druge opreme u vrijeme prirodne nepogode, koja je proglašena u Federaciji zbog epidemije koronavirusa. Pisali na tri e-mail adrese.

“Poštovani,

Molimo Vas da nam odgovorite na sljedeća pitanja:

  1. Koliko medicinske opreme je nabavljeno/kupljeno od početka epidemije koronavirusa?
  1. Odakle je nabavljena oprema i koliko je plaćena?
  1. Koliko je nabavljeno/kupljeno testova za koronavirus i koliko su plaćeni?
  1. Odakle su nabavljeni/kupljeni testovi za koronavirus?

Unaprijed hvala,

Kenan Kešmer, Raport.ba”

Uzalud. Odgovor na ova četiri lagana pitanja nismo nikad dobili, iako se na stranici Štaba navodi da na upit odgovaraju u roku od 24 sata. Lagana kažemo, jer ako je štab vodio evidenciju, onda je lako odgovoriti na to koliko je nabavljeno medicinske opreme te koliko je ona plaćena. Posebno na pitanje od koga je kupljena.

S obzirom na manjak informacija, Raport je pokušao bar nezvanično saznati okvirne cijene po kojima Federacija BiH nabavlja opremu.

Prema dokumentu koji smo ranije objavili, a koji datira od 16. marta, Vlada FBiH, odnosno Federalni štab civilne zaštite, naručio je 100.000 maski za 231.660 KM, što znači da je jedna maska koštala 2,31 KM. 2000 litara dezinfekcijskog sredstva tad je navodno plaćeno 19.650 KM, naručeno je i 30.000 testova na koronavirus koji su plaćeni 1.386.600 KM, što je oko 46 KM po testu. Ukupno je ova narudžba iznosila 2.096.415 KM.

Međutim, nigdje ne piše iz koje zemlje, preko koje firme se nabavlja ova oprema. Nije poznato ni koliko je opreme mimo ovoga kupljeno ili naručeno.

Šta je sa Sekinim testovima?

Jedino je poznato da je naručeno 150.000 testova i to je, kako je sama rekla, "preko nekih svojih veza" uradila direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović. Zanimljivo je da su testovi naručeni i da je isporuka trebala biti 3. aprila, ali još nisu stigli. O tome koliko su ti testovi plaćeni i odakle dolaze nema zvaničnih informacija.

Ono što je Raport uspio nezvanično saznati jeste da će ti testovi stići iz Južne Koreje i da će biti plaćeni 4,6 miliona KM.

Ukoliko nekad dobijemo odgovor od Federalnog štaba, koji je zadužen za nabavku opreme, Raport će ga objaviti.

U svakom sučaju bit će zanimljivo pratiti brojke po kojima se nabavljaju pojedine stavke.