Situacija u Velikoj Britaniji se iz dana u dan pogoršava. Od koronavirusa oboljelo je više od 88.000 ljudi, a preminulo najmanje 11.000. Zdravstveni sistem je pred kolapsom, a ljekari se sada bore i za živote svojih kolega.
Dr. Alan Courtney kaže da su tokom jedne noćne smjene u čak 40 posto kreveta na intenzivnoj njezi ležale njegove kolege. On kaže da ih je virus pokosio uprkos tome što su bili zdravi i vitalni. Među njima je i jedna od najboljih medicinskih sestara u bolnici u kojoj radi. Žena se razboljela brinući o pacijentima koji su na respiratorima.
Dr. Courtney kaže da je u jeku pandemije liječio sve - od male djece, do staraca. Ipak, najteže mu je palo kada je shvatio da se bori za živote svojih kolega.
„Najgori dan mi je bio onaj kada sam shvatio da su gotovo pola naših kapaciteta zauzele bolesne kolege, ljekari, profesionalci. Kada liječite nekog vašeg ne može vam biti lako“, započinje potresnu ispovijest dr. Courtney.
On kaže da se sjeća jedne noćne smjene u kojoj su njegove kolege pristizale na prijem, jedan po jedan.
„Od pet odjela, koliko smo popunili te noći, dva su bila puna mojih kolega. To mi je palo teško, veoma teško. Kida vam dušu kada vidite kako se bore za dah“, kaže ljekar.
Dodaje da je ova bolest potpuno nepredvidiva, te da je izgubio pacijente za koje je bio siguran da sr. Courtney u se izvukli.
„Bio je jedan čovjek, imao je oko 40 godina, umro je na dan kada smo donijeli odluku da ćemo ga uskoro otpustiti kući. Mislimo da ga je na kraju ubio tromb u plućima. Izgubili smo i jednog dječaka, imao je samo 13 godina. Njegova porodica nije mogla biti kraj njega dok je umirao“, kaže dr. Courtney za Sky News.
Sve ovo, kaže, govori o tome koliko je virus opasan.
„Ova pandemija je nešto najteže i najozbiljnije sa čime sam se suočio. Stvarno se nadam da ćemo uspjeti pregurati sve ovo“, rekao je dr. Courtney.
Ljekar kaže da mu je teško da gleda kolege koje virus savladava nevjerovatnom brzinom.
On je rekao i da je umrlo četvero penzionisanih lekara koji su se ponovo aktivirali da bi pomogli.
„Ne znam šta je tragičnije. Činjenica da su morali da se vrate iz penzije i zbog toga izgubili živote ili je tragičnije to što moje mlade kolege umiru, za sobom ostavljajući malu djecu“, objašnjava dr. Courtney.
On kaže da je malo toga što ljekari mogu uraditi u ovom trenutku. U pitanju je nova bolest i čine sve što je u njihovoj moći. Zabrinut je zbog sve većeg broja smrtnih slučajeva među osobljem.
„Imamo ljekare koji su prestravljeni jer nemamo dovoljno zaštitne opreme. Najneophodnije nam često nije osigurano, ni od WHO, ni od vlasti“, revoltiran je dr. Courtney.