organizirani kriminal

Potvrđena optužnica u predmetu Semko Ćosatović i drugi za pranje novca

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je optužnicu u predmetu Semko Ćosatović i drugi.

Riječ je o optužnici koja optužene Semku Ćosatovića, Kenana Berberovića, Elvedina Maslu, Samira Ičanovića, Harisa Heću i Aleksandra Batića tereti da su radnjama opisanim u optužnici počinili: Semko Ćosatović, Kenan Berberović i Elvedin Maslo – krivično djelo organizirani kriminal iz Krivičnog zakona BiH u vezi s krivičnim djelom pranja novca iz KZBiH, a Elvedin Maslo - krivično djelo pranja novca, Samir Ičanović, Haris Hećo i Aleksandar Batić - krivično djelo pranja novca, na način kako je to navedeno u činjeničnom dijelu optužnice.

U optužnici se navodi da je od 2016. do 2023. E.O. na području Bosne i Hercegovine organizirao kriminalnu grupu, čiji su pripadnici svjesno postali Semko Ćosatović, Kenan Berberović, Elvedin Maslo, s tačno podijeljenim ulogama koje im je dodijelio E. O., pa su kao pripadnici tako organizirane grupe u periodu djelovanja, međusobnim povezivanjem i dogovaranjem, povezivanjem s drugim licima i samostalno, organizirali, pripremali i realizirali da novac za koji su znali da je pribavljen počinjenjem krivičnih djela prime, raspolažu sa istim, te vrše konverziju ili prijenos novca, sa ciljem omogućavanja sticanja protupravne imovinske koristi za njene članove i to prebacivanjem i konvertovanjem nezakonito stečenog novca preko fiktivnih pravnih lica u Sloveniji i BiH.

Dalje se navodi da su tako nezakonito stečeni novac sa računa pravnih lica u Sloveniji prebacivali na račune fiktivnih kompanija u BiH.

Zatim su u cilju prikrivanja prirode, izvora i porijekla novčanih sredstava, u više navrata isti novac, u višemilionskom iznosu, biznis bankovnim karticama podizali u Sloveniji.

U periodu od augusta 2016. do jula 2020. E.O. angažovao bh. državljane Elvedina Maslu, Samira Ičanovića, Harisa Heću i Aleksandra Baltića da na svoje ime preuzmu zastupništvo i vlasništvo pravnih osoba u Sloveniji, te otvore predstavništva istih u BiH, nakon čega bi otvarali račune u bh. bankama, prikrivanjem prirode izvora i porijekla novčanih sredstava sa ciljem sticanja protupravne imovinske koristi, saopćeno je iz Suda BiH.