Vijesti

Pravna šuma u slučaju Sebija Izetbegović: Kakve odluku donosi sud, kakve ‘manipulacije’ pravi Vlada KS? ‘Ovo bi moglo trajati pet godina’

KCUS sebija izetbegović

Dok Tužilaštvo Kantona Sarajevo, navodno, intenzivira istragu o diplomi Sebije Izetbegović, još uvijek aktuelna direktorica KCUS-a nastavlja svoju pravnu borbu da sačuva minimum kredibiliteta.

Naime, Senat UNSA utvrdio je da Izetbegović nije polagala ispite iz magistarskog, da je nema dokaza da je ikad studirala u Zagrebu, te samim tim da nema pravo na doktorat i zvanje profesora. Zato joj je sve to i poništeno. Raport je prije nekoliko dana ekskluzivno objavio da su sarajevski tužioci boravili u Zagrebu gdje su izgleda bezuspiješno tragali za dokazima njenog školovanja.

No, u međuvremenu dakle Izetbegović vodi pravnu borbu protiv Univerziteta u Sarajevu. Preko svojih advokata ona uglavnom ukazuje na neke navodne proceduralne greške, a do sada nije donijela niti jedan dokaz da se školovala po procedurama kao svi drugi studenti. Njeni advokati zatražili su od sudova uvođenje mjere osiguranja na odluke Senata. I uglavnom joj se odbijaju.

U pravnoj šumi lako se zagubiti i izgubiti iz vida šta se to tačno dešava i kakve posljedice odluke imaju. Zato smo pozvali advokata UNSA-e Envera Smajkana na Raport. On je pojasnio šta se dešava tranutno.

Jutros je Kantonalni sud u Sarajevu donio odluku kojim je odbijena žalba Sebije Izetbegović za određivanje mjere osiguranja, a vezano za poništenje upisa u matičnu knjigu magistara.

Smajkan nam je kazao da je Izetbegović ovom žalbom željela postići odgađanje izvršenje odluke Univerziteta o oduzimanju njenog magistarskog zvanja sve do okončanja postupka pred Sudom.

Pojašnjava da je ova odluka konačna i da se na nju nema pravo žalbe. To znači da odluka Univerziteta kojom se oduzima magistarsko zvanje Izetbegović ostaje na snazi sve dok se parnica ne okonča, a parnica bi, prema riječima Smajkana, trebala trajati oko pet godina.

"Sebijini advokati konfuzni"

Upitali smo Smajkana da nam pojasni zašto je advokatski tim Izetbegović uopšte uložio žalbu na pomenutu odluku Univerziteta u Sarajevu.

"Iskreno da vam kažem, ni ja sam ne znam šta oni misle. Njeni advokati su tako konfuzni, ne tvrde uopšte da je ona izvršila te ispitne obaveze i da je položila, oni samo pokušavaju nešto procesno… Pokušavaju reći da su prekršena neka pravila nekih postupaka, pa da se iz procesnih razloga ponište te odluke što je irelevantno", kaže Smajkan.

Zaključuje da će, nakon odbijanja ove žalbe, Izetbegović u parničnom postupku morati dokazivati da li je položila ispite ili nije.

Pojasnio nam je da je to jedan od tri postupka koji se vode po žalbi Izetbegović. Drugi se odnosi na poništenje doktorata i poništenje zvanja profesora.

"Kad je u pitanju žalba za mjere osiguranja za doktorat, ta odluka još nije donešena, očekujemo je tek u petak.

A, žalba o odluci Senata o poništenju zvanja profesora je u toku. Tu je odbijena mjera osiguranja i sad advokati Sebije Izetbegović pišu žalbu", kaže nam Smajkan.

Objašnjava da je u svim slučajevima Izetbegović tražila da se odgodi izvršenje tih odluka.

Smatra da bi odbijanjem prve žalbe trebala biti pokrenuta praksa donošenja istih odluka i po ostalim žalbama.

"Faktički, stvorena je jedna praksa da bi svi ovi prijedlozi koji su pokrenuti trebali biti odbačeni, odnosno sve žalbe bi trebale biti odbijene", kazao je.

Pojasnio je da su sve mjere oduzimanja zvanja Izetbegović "od početka relevantne i djelotvorne."

"One su konačne i izvršne, tako da je mjerama bilo apsurdno samo po sebi tražiti odgodu izvršenja tih odluka, ali eto, njen advokatski tim je to zahtijevao i ja se tu ne bih miješao", pojasnio je.

"Ministarsvo nauke radi manipulacije"

Osvrnuli smo se na još jednu vijest od jutros. Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS prekinulo je postupak po zahtjevu advokata Sebije Izetbegović, Esada Oruča, protiv rješenja Kantonalne uprave za inspekcijske poslove od 3. aprila ove godine.

Prekid postupka će trajati dok Općinski sud u Sarajevu ne riješi prethodno pitanje u predmetu koje se odnosi na Rješenje rektora UNSA od 9. marta ove godine kojim se poništava upis u Matičnu knjigu magistranata.

Ni advokatu Smajkanu nije jasno šta to znači.

"To morate pitati ministra jer niko razuman ne zna šta to znači, niti takva pravna mogućnost postoji. Pokušavam da razumim šta su htjeli, pa ne znam.

Izetbegović se htjela umiješati u inspekcijski nadzor što po zakonu nije dopušteno i prvostepeni inspektor joj je odbio takav zahtjev. Sad moraju ili potvrditi ili dozvoliti miješanje. Nema tu prekida postupka. Prekid postupka se utvrđuje kad činjenice postoje, a ovdje nema činjenica koje se utvrđuju.

Da najblaže kažem, neozbiljno je ovo od Ministarstva.

Ovo je samo manipulacija i ne utiče u parničnom postupku. To ništa ne znači jer se odluka ne temelji na rješenju inspekcije i na zahjetvu Senata već na osnovu Zakona o visokom obrazovanju.

Član 177. Zakon o visokom obrazovanju je imperativne naravi i on obavezuje Univerzitet da poništi diplomu osobi koja nema položene ispite. Dakle, Univerzitet je to dužan da uradi po službenoj dužnosti. Nema tu da ga neko treći obavezuje, napominje ili tako nešto. Ovo su sve kalkulacije koje se sada javljaju nepotrebno.

Ako sudija bude želio da zloupotrijebi ovu odluku, ona može naškoditi što bi se moglo desiti u postupku doktorata. Ali, ja kao pravnik ne razumijem otkud im takva ideja.

Oni time pokušavaju dokazati, što je opet netačno, da je Univerzitet temeljio odluku na rješenju inspektora pa je poništio odluku o doktorat, a da to rješenje inspektora nije konačno, pa nije mogao Univerzitet donijetu odluku. Pokušava se to izmanipulisati i meni je čudno to otkud u tom krugu panipulacija ministar za nauku Pavle Krstić.

Ja ne vidim ovdje ikakvog osnova da je on mogao donijeti jednu ovakvu odluku. Taj zaključak sigurno nije utemeljen na zakonu, to je sve jedna manipulacija od strane ministra. To on treba znati javno, a neka zna i javnost da manipuliše, a što manipuliše neka se on sam izjasni", zaključio je Smajkan.