Vijesti

Predsjednica suda u Gradačcu ukazala na traljavost policije: Nisu dostavili dokaze o nasilju niti da je Sulejmanović osuđivan

Predsjednica Općinskog suda u Gradačcu Slobodanka Kojić održala je press-konferenciju na kojoj je objašnjavala postupanje suda u slučaju Nermina Sulejmanovića.

Sulejmanović je skončao kao trostruku ubica, nakon što je prvo ubio svoju bivšu partnerku Nizamu Hećimović jer ga je prijavila policiji za nasilje.

Nakon ubistva, procurili su dokumenti koji su ukazivali da je sutkinja suda u Gradačcu odbacila prijedlog da se Sulejmanovići izrekne ikakva mjera zabrane nakon što ga je Nizama prijavila za nasilje.

Potom su se društvenim mrežema počele širiti razne teorije o vezi sutkinje i ubice, a Kojić je danas prošla kroz cijeli slučaj.

Sukus je da je sve svalila na policiju, čiju je traljavost u ovom slučaju otkrila kroz nekoliko primjera.

"Ja nikoga ne želim da krivim, da kažem kriva je policija ili ova ili ona. Ja samo iznosim činjenice o tome da su neopravdani napadi na sutkinju Lejlu Numanović", rekla je Kojić.

No, iz svega što je kazala - policija je napravila niz propusta.

"Meni je žao zbog svega ovoga. Prije nego što počnemo sa pitanjima, ja sam svoje saopćenje dala na web stranici suda.

Povezuje se sutkinja Lejla Numanović pa čak da mu je bila ljubavnica.

Ona živi u tuzli, ovdje je počela da radi prošle godine, udata i majka petogodišnje djevojčice i ovdje dolazi na posao.

Ne bih željela da se ona pominje da je ona učestvovala u pomaganju Nerminu Sulejmanoviću i izvršenju krivičnog djela", navela je ona.

Ona je objasnila zbog čega je sutkinja Numanović odbacila prijedlog nakon prijave Nizame.

"Tačno je da je policija podnijela zahtjev. Kod svakog zahtjeva, otpužnice, sve činjenice koje stoje u tom pravnom aktu moraju se dokazati. Ovdje nije bilo dokaza. Ovdje je bila službena zabilješka Policijske uprave Gradačac i bila samo izjava oštećene Nizame Hećimović gdje je ona koristila pravo i odbila da svjedoči. Policija je insistirala i uzela izjavu i nakon toga bi svaka odluka suda bila bi nezakonita.

Zakon o krivično postupku je stupio na snagu 2003. godine, po tom zakonu dokaze za sud prikuplja policija i tužilaštvo. Sud ne prikuplja dokaze. To što kažete da su se mogli saslušati policajci, jesu. Ali to je morala uraditi policija. U sudskoj praksi sudija ne saslušava ni nasilnika ni žrtvu, sudija donosi odluku samo na osnovu onoga što je PU dostavila. I moglo se tu što šta uraditi. Mogli su se saslušati ti policajci, to ne radi sudija.

Iznimne situacije su kada sud traži neke dokaze, kao npr. kada imate dva suprotna vještačenja onda se traži supervještačenje. Ali to je rijetko", navela je ona.

Ona je kazala da kada optužnica dođe u Sud, sudija je potvrđuje na osnovu dokaza.

"A dokaze predlaže Tužilaštvo", rekla je ona.

Potom je istakla da policijska zabilješka koju su napravili policajci iz noći kada je Nizama prijavila nasilje ne može biti dokaz.

Ona je pročitala tu zabilješku. Iz nje je jasno vidljivo da su policajci odradili traljavo posao jer u njoj stoji njena riječ protiv one Sulejmanovića.

Zabilješka glasi ovako:

"27.7 2023. je datum na njoj, vjerovatno greško. U službenim prostorijema PS Gradačac Čakar Ervin i Ćerimagić Mirnes po prijavi Nizame Hećimović koja je prijavila svog nevjenčanog supruga 3. na 4. 8. 2023. u Gradačcu gdje se od istog odselila te joj je prijetio i ona je ugasila telefon kako ne bi dobivla pozive.

4.8 oko 15,40 patroli je od strane rukovodioca smjene Numanović Rešida naloženo da postupi po prijavi i sasluša optuženog Sulejmanović Nermina. On negira navode i patroli izavljuje da Nizami nije upućuvao prijetnje niti imao kontakt. O tome upoznat istražitelj Jahić Ejub koji je sa prijaviteljicom obavio razgovor", naveodi se u zabilješci.

Kojić je navela da je to sve što piše u zabilješci.

"Samo da je prijavljeno i da su razgovorali. Nizama nije bila svjedok kod suca, kako će policija saznati šta se desilo ako žrtva ne ispriča kako se to desilo.

Možda je žrtva to i ispričala ali nema u zapisniku. Ja ne znam zašto su predali ovakav zapisnik", rekla je Kojić, a upitana da li je onda policija morala biti preciznija ona je rekla:

"Apsolutno".

Potom je navela kako u spisu koji je dostavljen uopće nije bilo kaznene evidencije za Nermina Sulejmanovića.

"Nije navedeno. Mora postojati izvod iz kaznene evidencije i PU to ima. Da bi se sudu pokazalao o kakvoj se osobi radi. To nema u spisu", navela je Kojić.

"Sudija ne mora da zna te nasilnike, važno je ono što u spisu piše", rekla je ona.

Kojić je dalje kazala da je i sama sudila Nerminu Sulejmanoviću.

"Ja njega znam, određivala sam mu priotvor. On je u stanju da dođe ovdje i pobije nas sve".

Ponovo je istakla da sutkinja nije imala dokaze da je bilo nasilja pa zbog toga nije obavijestila centar za socijelni rad.

Na kraju je istakla da sutkinja Lejla Numanović uopće nije znala adresu Nizame Hećimović ni gdje se ona nalazi.

"To je znala policija", navela je.