Politika

Predsjednik Centralne izborne komisije otkrio šta će se desiti naredne godine ne bude li izmijenjen Izborni zakon

Željko Bakalar, predsjednik Centralne izborne komisije, za Dan uživo je govorio o izmjenama Izbornog zakona BiH, izrazivši nezadovoljstvo što je članovima CIK-a onemogućeno da rade u Interresornoj radnoj grupi Parlamenta BiH.

Bakalar smatra da bi članovi CIK-a trebali biti dio radne grupe.

“Mi bismo trebali da budemo partneri i da damo svoj doprinos. CIK je tijelo koje organizuje i provodi izbore i zbog više-manje poznatih okolnosti, mi smo izopćeni iz radne grupe. Ali to nas nije spriječilo da radimo na izbornoj reformi”, kazao je.

Navodi da je CIK pripremio svoju inicijativu za izmjene Izbornog zakona.

“U nacrtu inicijative imali smo intervencije u svakom poglavlju Izbornog zakona. Dali smo rok domaćim akterima da daju povratne informacije. Dobili smo neke primjedbe i kritike, ne previše, što znači da smo odgovorili zahtjevima nevaldinih udruga. Kada dobijemo mišljenje međunarodnih organizacija, prije svega OSCE-a, onda ćemo imati finalni prijedlog koji možemo u formi inicijative poslati u parlamentarnu proceduru”, kazao je.

Politički nepristrasna izborna administracija

Bakalar dalje kaže da postoje dva prijedloga da se osigura politički nepristrasna izborna administracija.

“Jedan je naišao na razumijevanje lokalnih komisija, da se članovi biračkih odbora biraju putem javnog poziva koji bi provodila izborna komisija. Oni bi se birali u neizbornoj godini da imaju vremena za edukaciju, što bi bila profesionalizacija biračkih odbora. Prema preporuci OSCE-a, da se suzi sama nazočnost političkih stranaka u biračkim odborima. Da se samo omogući prisustvo parlamentarnih stranaka”, pojasnio je.

Smatra da Interresorna radna grupa može do rješenja bez CIKa, ali sumnja da može do valjanih rješenja.

“Oni nisu u kapacitetu da dođu do valjanih rješenja bez stručnog mišljenja članova CIK-a”, kazao je.

Dodaje da su pojedine stranke preuzeli inicijativu CIK-a da je promoviraju na radnoj grupi.

“Nisam mišljenja da mogu na dobar način da brane ono što je sada formalno njihov prijedlog”, kazao je.

Govoreći o asimetričnom izboru članova Predsjedništva BiH, što je jedan od prijedloga, Bakalar je kazao da CIK nema stav po tom pitanju.

“Osobno, postoja asimetrična rješenja na različitim nivoima, ali ne unutar jedne institucije – krovne institucije izvršne vlasti. Ne znam koliko je to realno i pravno utemeljeno”, kazao je Željko Bakalar.

Na kraju Bakaralar je na pitanje da li postoji opcija da ne bude izbora ukoliko se ne usvoji novi Izbroni zakon rekao:

"Tačno se zna koliko traje mandatni period, on kada istekne nakon četiri godine, održavaju se izbori. Znači bit će održani i ako ne bude novog Izbornog zakona. Mogu biti prolongirani kao u prethodnom slučaju, ali to nek je na čast onima koji osiguravaju novac za izbore".