Južnokorejske opozicione stranke saopćile su da su podnijele zahtjev za opozivom predsjednika Yoon Suk Yeola zbog njegovog kratkotrajnog proglašenja vanrednog stanja.
"Podnijeli smo hitno pripremljen zahtjev za opoziv", rekli su u srijedu predstavnici šest opozicionih stranaka, uključujući glavnu Demokratsku stranku, dodajući da će razgovarati o tome kada će se to staviti na glasovanje, ali to bi moglo doći već u petak.
Već u srijedu, Yoon se suočio s pozivima da odmah podnese ostavku ili da se suoči s opozivom nakon što je pokušaj uvođenja izvanrednog stanja izazvao prosvjede i političku osudu. Liberalna opoziciona Demokratska stranka, koja ima većinu u parlamentu od 300 mjesta, rekla je da su njezini zastupnici odlučili pozvati Yoona da odmah podnese ostavku ili će poduzeti korake za njegov opoziv.
"Kršenje ustava"
“Proglašenje vanrednog stanja predsjednika Yoon Suk Yeola jasno je kršenje ustava. Nije ispunio nikakve uvjete za proglašenje", stoji u saopćenju Demokratske stranke. "Njegovo proglašenje izvanrednog stanja izvorno je bilo nevaljano i predstavljalo je ozbiljno kršenje ustava. Bio je to težak čin pobune i pruža savršenu osnovu za njegov opoziv."
U daljnjem razvoju događaja u srijedu navečer, ministar odbrane Kim Yong-hyun ponudio je svoju ostavku, dok se istovremeno suočavao sa zahtjevom za opoziv od strane Demokratske stranke. Ako Yoon prihvati Kimovu ostavku prije glasanja u parlamentu, ministar odbrane više ne bi bio podvrgnut procesu opoziva.
Yoonov šokantan pokušaj da Južnoj Koreji uvede prvo vojno stanje u više od četiri desetljeća gurnuo je zemlju u najdublja previranja u njezinoj modernoj demokratskoj povijesti i uhvatio njezine bliske saveznike diljem svijeta nespremne.
SAD, koji stacionira gotovo 30.000 vojnika u Južnoj Koreji kako bi je zaštitio od nuklearno naoružanog Sjevera, izrazio je duboku zabrinutost zbog deklaracije, a zatim olakšanje što je vanredno stanje okončano, piše Guardian.
SAD je na neodređeno vrijeme odgodio sastanke nuklearne konzultativne skupine (NCG), potpis Yoonova nastojanja čiji je cilj bio da Južna Koreja igra veću ulogu u savezničkom planiranju potencijalnog nuklearnog rata na poluotoku.
Proglašenje vanrednog stanja također je bacilo sumnju na mogući posjet američkog ministra odbrane Lloyda Austina sljedeće sedmice.
Dramatični razvoj događaja ozbiljno je ugrozio budućnost Yoona, konzervativnog političara i bivšeg glavnog javnog tužitelja koji je izabran za predsjednika 2022. godine.
Glavna južnokorejska opoziciona stranka, čiji su zastupnici preskakali ograde i natezali se sa snagama sigurnosti kako bi mogli glasovati za poništavanje zakona, ranije je Yoonov potez nazvala pokušajem "pobune".
Ironija
Najveći nacionalni krovni sindikat također je pozvao na "opći štrajk na neodređeno vrijeme" dok Yoon ne podnese ostavku. U međuvremenu, vođa Yoonove vlastite vladajuće stranke Narodna moć, Han Dong-hoon, opisao je pokušaj kao "tragičan", pozivajući da oni koji su umiješani odgovaraju za to.
Opozicione stranke zajedno kontroliraju 192 mjesta u parlamentu od 300 mjesta, pa bi im se trebali pridružiti zastupnici iz Yoonove vlastite stranke kako bi postigli potrebnu dvotrećinsku većinu u zakonodavnom tijelu za opoziv.
Ako nacionalna skupština izglasa opoziv Yoona, odluku zatim mora podržati najmanje šest od devet sudaca Ustavnog suda. Ako bude smijenjen s dužnosti, Yoon bi postao tek drugi predsjednik Južne Koreje otkako je postala demokracija koji je doživio tu sudbinu.
Druga je bila Park Geun-hye, koja je smijenjena 2017. Ironično, Yoon, tadašnji glavni tužitelj, vodio je slučaj korupcije koji je ubrzao Parkin pad.
Bdijenje uz svijeće održano je u većim gradovima širom zemlje u srijedu navečer, odjekujući masovnim prosvjedima koji su doveli do opoziva Parka 2016.-17.