HNK

Predstavljen inovativni pilot projekt sistema ranog upozorenja na požare

Ambasada Republike Češke u Bosni i Hercegovini, nevladina organizacija People in Need, Općina Jablanica i Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) u četvrtak su u Sarajevu predstavili pilot projekt Rano upozorenje od šumskih požara F.I.R.E.S. (Forefront Initiative for Rapid Early Suppression).

Projekt je od ključne važnosti za Bosnu i Hercegovinu, posebno za HNK koji se suočava sa sve većim brojem šumskih požara, saopćili su organizatori.

Kako je rečeno na prezentaciji, projekt F.I.R.E.S. uključuje implementaciju niza naprednih tehnologija za otkrivanje, nadgledanje i reagiranje na potencijalne požare u ranoj fazi.

Novorazvijeni sistem ranog upozoravanja, zajedno s dronovima, kamerama visoke rezolucije i softverom za slanje SMS poruka, ima za cilj spriječiti širenje šumskih požara te zaštititi živote, imovinu i prirodne resurse, te pomoći civilnim zaštitama i vatrogascima u borbi s požarima.

Ovaj hibridni događaj naglašava važnost klimatske prilagodbe i inovativnih pristupa u ranom otkrivanju i bržem odgovoru na šumske požare kao dio šire strategije smanjenja rizika od katastrofa (DRR) kroz projekt F.I.R.E.S.

Konzul i rukovoditelj Odjela za razvojnu saradnju Ambasade Republike Češke u Sarajevu mgr. Štepan Šantruček istaknuo je značaj saradnje na ovom projektu, koji se sufinansira sredstvima Ministarstva vanjskih poslova Republike Češke.

"Ovaj projekt predstavlja važan korak naprijed u našim zajedničkim naporima da se uhvatimo u koštac s izazovima klimatskih promjena i zaštitimo naše zajednice od razarajućih posljedica šumskih požara. Veselimo se daljoj suradnji i razmjeni znanja kako bismo osigurali sigurniju budućnost za sve nas", poručio je Šantruček.

Bosna i Hercegovina je svjedok sve većeg broja šumskih požara, posebice u HNK, s povećanjem broja požara s četiri u 2013. na dvanaest u 2023. godini. Izazovi u suzbijanju ovih požara uključuju neadekvatnu i zastarjelu opremu, nedovoljno osoblja, otežan pristup ugroženim područjima, kasno otkrivanje požara i nedostatak vode.

Ministar trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK Emil Balavac istaknuo je da se zbog klimatskih promjena BiH suočava sa sve većim izazovima u borbi protiv šumskih požara.

"Požari često izbijaju na teško dostupnim područjima i već su se razbuktali kada ih otkrijemo, što je rezultat nedostatka opreme, slabe vidljivosti i pokrivenosti svih dijelova Parka prirode Blidinje, te planina Prenj i Čvrsnica. Projekt F.I.R.E.S. predstavlja ključnu inicijativu koja će nam pomoći da zaštitimo naše zajednice i prirodne resurse te osiguramo brži i efikasniji odgovor na požare. Također, ovaj projekt će pružiti veću podršku civilnoj zaštiti, vatrogascima i drugim interventnim službama", kazao je Balavac.

Projektna koordinatorica Dajana Bogdanović kazala je kako organizacija People in Need već dugi niz godina implementira projekte ranog sistema upozoravanja na prirodne nepogode u različitim dijelovima svijeta.

"Ponosni smo što u Bosni i Hercegovini implementiramo inovativni projekt koji po prvi put testiramo ovdje, a koji će biti primjenjiv i na druge lokalne zajednice. To uključuje i susjedne zemlje, Crnu Goru i Hrvatsku, koje imaju sličan klimatski i zemljopisni položaj te se također bore s rastućim brojem požara iz godine u godinu", navela je Bogdanović.

Nakon uspješne implementacije pilot projekta, ovaj inovativni pristup ranog upozoravanja mogao bi se proširiti i replicirati, značajno doprinoseći nacionalnim i regionalnim strategijama adaptacije na klimatske promjene i smanjenja rizika od katastrofa.