uz podršku eu

Predstavljen nacrt novih zakona iz oblasti autorskog i srodnih prava

Institut za intelektualno vlasništvo Bosne i Hercegovine, u saradnji sa projektom "Podrška EU pravima intelektualnog vlasništva u BiH" koji finansira Evropska unija, danas je u Sarajevu održao seminar na kojem je predstavio nacrte novih zakona iz oblasti autorskog i srodnih prava, kao i prava industrijskog vlasništva.

Ovaj, posljednji u nizu seminara, prije finalizacije projekta "Podrška EU pravima intelektualnog vlasništva u BiH", bio je namijenjen predstavnicima organizacija za kolektivno ostvarivanje autorskih i srodnih prava, kao i zastupnicima za industrijsku svojinu.

Program seminara obuhvatio je dvije ključne tematske cjeline. U prvom dijelu prezentirani su nacrti novih zakona iz oblasti autorskog i srodnih prava.

Ove izmjene posebno su važne u kontekstu zaštite sadržaja u digitalnim medijima, kao što su novinarski članci, fotografije i druge vrste intelektualnog rada koji se često koriste bez odobrenja autora.

Novi zakon o kolektivnom ostvarivanju autorskog i srodnih prava donosi i stroža pravila za organizacije koje upravljaju autorskim pravima, što će osigurati pravedniju naknadu autorima za korištenje njihovih djela.

Na ovaj način, BiH podiže standarde zaštite intelektualne svojine na razinu koja je usklađena s EU normama, što je posebno važno za povećanje pravne sigurnosti autora.

U drugom dijelu su prezentirani novi zakoni iz oblasti industrijskog vlasništva, koji uključuju nacrte zakona o patentima, topografijama poluprovodničkih proizvoda, žigovima, industrijskom dizajnu, oznakama geografskog porijekla, poslovnoj tajni kao pravu intelektualnog vlasništva, te zakon o zastupnicima za industrijsko vlasništvo.

Zakon o patentima usklađen je s evropskim standardima i omogućava Bosni i Hercegovini da postane punopravna članica Evropske patentne organizacije (EPO), čime se omogućuje bolja zaštita domaćih inovacija na međunarodnom nivou.

Novi zakon o žigovima štiti vizualni identitet proizvoda i usluga u digitalnom okruženju, dok zakon o industrijskom dizajnu omogućava učinkovitu zaštitu dizajna proizvoda, važnu za industrije poput modne i namještaja.

Uz to, novi zakon o poslovnoj tajni štiti poslovne informacije koje su ključne za konkurentnost, kao što su poslovne strategije i know-how, dok zakon o zastupnicima osigurava stručnu podršku nositeljima prava u procesu zaštite intelektualnog vlasništva.

Novi zakon o oznakama geografskog porijekla usklađuje se sa novom Uredbom EU2024/1043 i uvodi pojmove zaštićenog imena porijekla, zaštićene geografske oznake, garantovano tradicionalnog specijaliteta i planinskog proizvoda.

Ove mjere pružaju dodatnu pravnu sigurnost kompanijama, čime se potiče ulaganje u inovacije i jačanje konkurentnosti na tržištu.

"Projekt Podrška EU pravima intelektualnog vlasništva u BiH naglašava posvećenost Evropske Unije u pomoći Bosni i Hercegovini u podizanju njenog okvira intelektualnog vlasništva da bi se postigli evropski standardi.

Ovi nacrti zakona obuhvataju širok spektar područja koja pokrivaju intelektualno vlasništvo, od zaštite autorskih prava i patenata do oznaka geografskog porijekla i poslovnih tajni. Sve ove promjene imaju za cilj unaprijediti pravni okvir BiH i približiti ga standardima EU, čime se omogućuje bolja zaštita domaćih inovacija i doprinosi konkurentnosti domaće privrede.

Ovaj seminar predstavlja krunu i prikaz našeg rada na unapređenju pravnog sistema za zaštitu intelektualne svojine u Bosni i Hercegovini.

Ponosni smo na postignuti napredak i raduje nas što smo imali priliku da predstavimo nove zakonske nacrte koji će omogućiti bolje ostvarivanje i zaštitu autora, inovatora i nosilaca prava intelektualne svojine." izjavio je Miodrag Marković, voditelj projektnog tima.