Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a i ministar vanjskih poslova BiH na današnjoj konferenciji za medije u Sarajevu, kazao je da su stranke Trojke za ponedjeljak, 29. januara sazvale sastanak o Izbornom zakonu BiH na koji su pozvani predstavnici svih parlamentarnih stranaka na državnom nivou.
Sastanak bi trebao biti održan u zgradi Parlamenta BiH, međutim, sagovornici iz većine opozicionih stranaka su za Raport potvrdili da zvaničan poziv za taj sastanak nisu dobili.
Šerif Špago, predsjedavajući Kluba poslanika SDA u Predstavničkom domu PSBiH kaže da do poslijepodnevnih sati u srijedu, taj poziv Klub SDA nije dobio, a on nije obaviješten niti da li je poziv stigao u centralu stranke. Na upit da li će se SDA odazvati sastanku ukoliko u međuvremenu poziv stigne, Špago u ovom trenutku nije mogao reći.
Dobro je da se razgovori o državnim pitanjima vode u institucijama
"Mogu reći da mi je prije svega drago ako će taj sastanak biti u Parlamentu BiH, jer nakon što su sastanci zvaničnika većine održavani po raznim vinskim podrumima, vrijeme je da se o ozbiljnim državnim pitanjima razgovara u institucijama. Ne znamo još sadržaj poziva i sadržaj sastanka tako da je veoma teško razgovarati o tome samo na osnovu najave s press-konferencije. Izmjene Izbornog zakona su ozbiljna tema i mi očekujemo, ukoliko se računa na naše prisustvo da nam se dostave konkretan dnevni red i teme i da to ne bude sastanak proforme na kojem bi neko eventualno očekivao da mi iz opozicije, pogotovo iz SDA budemo žiranti nekom trulom kompromisu koji su oni već unaprijed dogovorili. Jer, ne možemo zanemariti činjenicu da to proizilazi iz izjava barem dvije trećine učesnika zadnjih sastanaka u vezi s izmjenama Izbornog zakona i rada parlamentarne većine", kaže Špago za Raport.
I Predrag Kožul, predsjednik Kluba HDZ-a BiH u Predstavničkom domu PSBiH za Raport kaže da ni Klub na čijem je on čelu nije dobio poziv za sastanak kao i da mu nije poznato da li je poziv možda upućen na stranačku adresu.
"Ne znam još ništa o tom sastanku o kojem sam saznao iz medija, pa ne mogu komentirati da li ćemo mu prisustvovati. Ukoliko dobijemo zvaničan poziv, onda ćemo se izjasniti o tome“, kratko je kazao Kožul.
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ1990 i delegat u Domu naroda PSBiH, za Raport je kratko kazao da ni kao predsjednik stranke, ni kao parlamentarac nije dobio zvaničan poziv za sastanak o Izbornom zakonu koji je najavio Konaković.
Neozbiljno je na sastanke zvati s press konferencija
I predsjednik NES-a Nermin Ogrešević za Raport je rekao da ni on kao predsjednik te stranke, niti zastupnici NES-a u Državnom parlamentu nisu obaviješteni o najavljenim razgovorima odnosno sastanku o Izbornom zakonu, te da će se o tome moći očitovati tek ukoliko poziv i stigne.
Milan Dunović, predsjednik Kluba poslanika DF-a u Predstavničkom domu PSBiH, za Raport kaže da Klub DF-a nije obaviješten o sastanku, te da mu nije poznato da li je poziv za sastanak o Izbornom zakonu stigao u stranačku centralu.
"Prvo bih morao vidjeti šta je dnevni red sastanka, šta je namjera, ko ga saziva i ko prisustvuje. U ovom trenutku, mi takvih informacija nemamo, ne može se na sastanke zvati na press konferencijama. To je neozbiljno. Tek ako dobijem i kada dobijem poziv mogu o tome govoriti, a to što neko kaže na press konferenciji 'ja pozvao', evo, to nije tačno. Da li je pozvao nekog u centrali stranke, ja ne mogu znati, niti govoriti o tome", zaključio je Dunović za Raport.
S obzirom na to da za najavljeni sastanak ne znaju visoki zvaničnici, odnosno parlamentarci većine stranaka u BiH koji su najpozvaniji da razmatraju izmjene Izbornog zakona jer su članovi najvišeg zakonodavnog tijela koje i usvaja zakone, pitanje je na čije adrese je otišao poziv za sastanak o kojem je danas govorio Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a.
No, ponedjeljak dolazi uskoro, pa će se brzo znati hoće li do sastanka doći, a što je još bitnije da li će rezultirati nekim dogovorom koji godinama izostaje i opterećuje ne samo političku scenu u BiH , nego utječe na državne procese i evropski put zemlje i odražava se i na živote građana koji su i u ovom kao i u drugim slučajevima najveća kolateralna šteta političkih trvenja.