Treba se efikasno boriti protiv dezinformiranja i manipulacija koje vidimo u javnom prostoru od strane mnogih političara širom Zapadnog Balkana.
Širenje dezinformacija, manipulacija, laži mora zaista da bude zaustavljeno, izjavio je za Demostat Vladimir Bilčik, izvjestilac za Srbiju Evropskog parlamenta i član međunarodne posmatračke misije na izborima koji su nedavno održani u ovoj državi.
Kičma demokratije
Smatra da je jedan od "lijekova“ postojanje snažnih, nezavisnih, profesionalnih medija.
"To je kičma svake demokratije. Ako to imate u državi, lakše je boriti se protiv širenja dezinformiranja. Također mi je drago da smo mi u Evropskoj uniji prošle godine usvojili Zakon o dodatnim digitalnim uslugama.
To je dio evropskog zakonodavstva, a bit će i obavezan za Srbiju kada se pridruži EU", rekao je Bilčik.
Naglašava da se time obezbjeđuju dodatne i značajne smjernice za borbu protiv dezinformacija, naročito online platformi, koje imaju veliku odgovornost.
Evropski zakon
"Baš prošle sedmice smo postigli politički dogovor o novom evropskom zakonu o slobodi medija u EU, što je također nešto što će biti obavezno za Srbiju kada uđe u Uniju, i time se zaista daje strukturna podrška novinarskom poslu, ali i privatnim i javnim emiterima.
To će stupiti na snagu kao evropski zakon kada ga izglasamo u Evropskom parlamentu, i mislim da će se to desiti u martu. Sve su to veoma važna poboljšanja", kaže Bilčik.
Zaključio je da je dezinformiranje "kuga demokratskog života i mi treba da se djelotvorno borimo protiv te kuge".