Američka Agencija za hranu i lijekove prošle je sedmice odobrila upotrebu dva antimalarijska lijeka, hidroksiklorokina i srodnoga klorokvina, za hitnu upotrebu pri liječenju pacijenata zaraženih novim sojem koronavirusa. Predsjednik Donald Trump izjavio je kako će ovi lijekovi "promijeniti cijelu stvar".
Međutim, istraživanje koje je nedavno objavljeno u francuskom medicinskom časopisu ukazuje na to da hidroksiklorokin ne pomaže imunološkom sistemu u borbi s koronavirusom.
Postoje i druge studije koje su pokazale da taj lijek nije učinkovit protiv covida-19 i da, što je još važnije, može imati opasne nuspojave te davati ljudima lažnu nadu.
Ideja da je hidroksiklorokin u kombinaciji s antibiotikom azitromicinom (Sumamed) učinkovit protiv koronovairusa objavljena je 17. marta u francuskoj studiji koju je predvodio dr. Philippe Gautret, a koja je provedena na 80 pacijenata. Iako su se prvi rezultati činili ohrabrujućim, treba napomenuti da je većina učesnika studije imala samo blage simptome. Nadalje, 85 posto pacijenata uopće nije imalo povišenu temperaturu, što je jedan od glavnih simptoma ove bolesti i što ukazuje na to da bi se sudionici istraživanja vjerojatno oporavili od zaraze bez ikakve intervencije.
U jednom drugom istraživanju, objavljenom na serveru medRxiv, a koje još nije prošlo recenziju drugih stručnjaka, navedeno je kako su kineski naučnici iz bolnice Renmin, koja se nalazi u sklopu Univerziteta Wuhan, dali hidroksiklorokin pacijentima s blažim simptomima zaraze, kao i u francuskoj studiji.
Rezultati su pokazali da su se 31 pacijentu koji je primao lijek smanjili simptomi zaraze 24 sata ranije nego kod pacijenata u kontrolnoj grupi (koja nije primala hidroksiklorokin). Dodatno, simptomi upale pluća poboljšali su se kod 25 od 31 pacijenta u odnosu na 17 od 31 u kontrolnoj grupi.
No, kao što je navedeno u komentarima ispod istraživanja, postoje problemi s prijevodom studije čime se zamagljuju interpretacije nekih rezultata. Izgleda da se studija više fokusira na upalu pluća nego na Covid-19. Ove nedoumice će se riješiti kada istraživanje prođe recenziju neovisnih stručnjaka.
Jedno drugo francusko istraživanje koje je vodio infektolog Jean-Michel Molina, a u kojem se testirala kombinacija hidroksiklorokina i azitromicina na 11 pacijenata u bolnici Saint-Louis u Parizu pokazalo je drugačije rezultate.
Radi se o maloj preliminarnoj studiji naziva No Evidence of Rapid Antiviral Clearance or Clinical Benefit with the Combination of Hydroxychloroquine and Azithromycin in Patients with Severe COVID-19 Infection koja je koristila isti režim doziranja lijeka kao i prethodna francuska studija koju je predvodio Gautret. No, za razliku od prijašnje studije, osam od 11 pacijenata imalo je drugih zdravstvenih problema, a 10 od 11 visoku temperaturu i ozbiljnije simptome bolesti.
Pariški stručnjaci ustanovili su da je nakon pet do šest dana liječenja hidroksiklorokinom (600 mg dnevno tokom 10 dana) i azitromicinom (500 mg prvog dana i 250 mg narednih četiri dana), osam od 10 pacijenata još bilo pozitivno na Covid-19. Od 10 učesnika, jedan je pacijent umro, dva su prebačena na intenzivni odjel, a jednom je moralo biti ukinuto liječenje jer je imao ozbiljnih komplikacija.
Slična studija provedena u Kini (A pilot study of hydroxychloroquine in treatment of patients with common coronavirus disease-19) također je pokazala kako nakon sedam dana liječenja hidroksiklorokinom nije bilo bitnih razlika u smanjenju razine virusne infekcije između grupe koja je primala lijek i kontrolne grupe.
Analiza različitih istraživanja efikasnosti kombinacije hidroksiklorokina s antibiotikom azitromicinom u liječenju Covida-19 objavljena je u stručnom medicinskom časopisu Conversations.