Premijerski sat, na kojem je predsjednik crnogorske vlade Milojko Spajić trebao odgovarati na pitanja zastupnika, nije održan u ponedjeljak jer je dio opozicije stao ispred govornice ne dozvoljavajući da se sjednica održi.
Zastupnici opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) na taj način su protestirali jer je Spajić prošlog petka par sati prije ponoći otkazao učešće na premijerskom satu koji se trebao održati u subotu, tražeći da se pomakne za ponedjeljak, javlja Radiotelevizija Crne Gore.
Oskar Huter (DPS) je kazao da premijer može doći u parlament kad bude pozvan "a ne kad on hoće".
Zastupnici DPS-a su stali na sredinu parlamenta, ispred stola predsjednika parlamenta Andrije Mandića, ne dopuštajući održavanje sjednice.
Mandić je pokušao održati Skupštinu, no zastupnici DPS-to nisu dozvoljavali. Na kraju je zaključio zasjedanje najavljujući da će se ono nastaviti novim premijerskim satom. Dodao je da ne želi da se sve završi pozivanjem osiguranja da udalji zastupnike DPS-a.
Crnogorski premijer Milojko Spajić u petak navečer je otkazao učešće na premijerskom satu zbog, kako je prvobitno saopćeno iz njegovog kabineta, službenog puta u Brisel.
No u subotu, kad se trebala održati sjednica, viđen je u kafićima u Podgorici. To je izazvalo revolt oporbe koja je ustvrdila da premijer ne poštuje zakonodavno tijelo.
Odgovarajući na pitanja novinara o tome zašto se nije pojavio u subotu na premijerskom satu, Spajić je kazao da je šef kluba zastupnika DPS-a Andrija Nikolić "tražio da radi građana to bude u ponedjeljak", dodajući da nije bio u Briselu već da je rekao da ne može sudjelovati "radi posjeta".
Jedno od pitanja na koje je crnogorski premijer trebao danas odgovoriti odnosilo se na narušavanje odnosa s Republikom Hrvatskom i drugim susjedima, podsjeća Hina.
Skupština Crne Gore u petak je naime, na inicijativu prosrpske i proruske desnice usvojila rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dahau i Mauthauzen.
Rezoluciju je podržalo 41 zastupnik vlasti dok opozicija i jedan dio vladajućih zastupnika napustio plenarnu salu. Tako je gotovo polovica od ukupno 81 zastupnika bila izvan dvorane tokom glasanja.
U oštrom odgovoru hrvatsko ministarstvo vanjskih i evropskih poslova navelo je između ostalog da će usvajanje rezolucije usporiti crnogorsku integraciju u EU, te je pozvalo Podgoricu da procesuira ratne zločine koji su se dogodili prilikom opsade Dubrovnika.