Nguyen Phu Trong, generalni sekretar vijetnamske vladajuće Komunističke partije i najmoćniji političar u zemlji, preminuo je nakon što je mjesecima bio lošeg zdravlja, objavili su u petak lokalni mediji.
Imao je 80 godina.
"Generalni sekretar Centralnog komiteta Partije Nguyen Phu Trong preminuo je 19. jula u 13.38 sati u Centralnoj vojnoj bolnici zbog starosti i teške bolesti", objavio je Nhan Dan.
Trong je dominirao vijetnamskom politikom od 2011. godine, kada je izabran za šefa stranke. Tokom svog mandata, radio je na konsolidaciji moći Komunističke partije u vijetnamskom jednopartijskom političkom sistemu. U deceniji prije nego što je preuzeo glavnu ulogu u vijetnamskoj politici, odnos snaga se više pomjerio prema vladinom krilu koje je predvodio tadašnji premijer Nguyen Tan Dung.
Rođen 1944. u Hanoiju, Trong je bio marksističko-lenjinistički ideolog koji je stekao diplomu iz filozofije prije nego što je postao član Komunističke partije u dobi od 22 godine. On je korupciju smatrao najvećom prijetnjom u održavanju legitimiteta partije.
"Zemlja bez discipline bila bi haotična i nestabilna", rekao je Trong 2016. nakon što je ponovo izabran na čelo stranke.
Zvanično, Vijetnam nema najvišeg lidera, ali se šef Komunističke partije tradicionalno smatra najmoćnijim.
Pokrenuo je opsežnu antikorupcijsku kampanju poznatu kao "užarena peć" koja je zapalila i poslovnu i političku elitu.
Od 2016. godine na hiljade stranačkih funkcionera je disciplinski kažnjeno. Među njima su bivši predsjednici Nguyen Xuan Phuc i Vo Van Thuong i bivši šef parlamenta Vuong Dinh Hue. Osam članova moćnog Politbiroa smijenjeno je zbog optužbi za korupciju, u poređenju sa nijednim između 1986. i 2016. godine.
Trong je studirao u Sovjetskom Savezu od 1981. do 1983., a spekulisalo se da će se Vijetnam pod njegovim vodstvom približiti Rusiji i Kini.
Vijetnam je zadržao svoje tradicionalne veze sa svojim mnogo većim susjedom, Kinom, sporeći razlike oko suvereniteta u Južnom kineskom moru. Ali isto tako se približio Sjedinjenim Američkim Državama, podižući svoje veze sa svojim bivšim neprijateljem u Vijetnamskom ratu na najviši diplomatski status.
Glasine o njegovom zdravlju širile su se vijetnamskom politikom otkako je prvi put hospitalizovan 2019. godine, a nedavno je izgledao izuzetno slabo dok se sastao sa ruskim predskednikom Vladimirom Putinom.
Trongova smrt ostavlja iza sebe politički vakuum u Vijetnamu.