IT

Prešli ste na iPhone? Izbjegnite ove početničke greške

Kupili ste novi iPhone, raspakirali ga, ubacili karticu i želite naučiti više? Na dobrom ste putu. Appleov uređaj donosi nekoliko jedinstvenih funkcija koje olakšavaju rad i produljuju mu radni vijek. Ako spadate među nove korisnike, postići ćete puno ako se upoznate sa svojim novim uređajem te izbjegnete nekoliko početničkih grešaka.

Korištenje vanjskih menadžera lozinki

Menadžeri lozinki postali su popularni zahvaljujući sve većem broju internetskih usluga i računa. Prije nego što počnete tražiti najbolju aplikaciju za pohranu i generiranje zaporki, predlažemo da bacite pogled na značajku iCloud Keychain, Appleov ugrađeni menadžer lozinki koji može stvoriti jake lozinke za sve vaše račune te ih, po potrebi, i upisati.

Značajka također pruža velik broj sigurnosnih preporuka, a može i prepoznati ugrožene lozinke. Da biste počeli koristiti iCloud Keychain, odite u postavke i pritisnite na svoje ime, birajte iCloud i skrolajte do stavke Keychain. Uključite ju. Ako želite dodati nove lozinke ili pregledati stare, odite u postavke i skrolajte do stavke Passwords.

Nekorištenje prekidača za utišavanje uređaja

Jedna od najkorisnijih hardverskih značajki iPhonea je prekidač za utišavanje. On se nalazi na lijevoj strani uređaja iznad tipki za glasnoću. S obzirom na to da Apple u pravilu preferira minimalizam, što smo vidjeli micanjem tipke home i ulaza za slušalice, mnogi zapitkuju zašto je ovaj prekidač ostao, no to je priča za drugi članak.

Ako ste prije imali Android, morali ste koristiti softversku tipku kako biste utišali uređaj, no to stvara poseban problem: morali ste aktivirati ekran.

Upravo tu do izražaja dolazi iPhoneov prekidač jer brzo i jednostavno utišava smartfon bez interakcije s ekranom ili utjecaja na glasnoću reproduciranih medija. Kako provjeriti je li telefon utišan? Prekidač će u tom slučaju ispod biti narančast, piše Makeuseof.

Korištenje dodataka treće strane

Ako ste izgubili ili oštetili iPhoneov punjač, a treba vam zamjena, predlažemo da odete do službenog dućana i kupite original. Nelicencirani punjači i dodaci često ne prolaze kroz rigorozna sigurnosna testiranja kao u Appleu, što posredno utječe na sigurnost vašeg telefona. Kako biste osigurali to da koristite siguran uređaj, obavezno provjerite ima li certifikat MFi (Made for iPhone) koji potvrđuje da je proizvod odobrio Apple.

Jailbreakanje za instalaciju nesankcioniranih aplikacija

Ako ste se na iPhone prebacili s Androida, postoji šansa da će vam nedostajati neke opcije uređivanja poput mogućnosti sideloadanja aplikacija. Također ste vjerovatno čuli za jailbreakanje, kojim ćete dobiti te mogućnosti. Jailbreaking, ukratko, miče Appleove restrikcije i omogućava instaliranje nesankcioniranih aplikacija trećih strana. Ono što puno ljudi zanemaruje je to da time možete prekršiti pravila garancije te izložiti uređaj malwareu i drugim strahotama.

Jailbreakanje također otežava instaliranje budućih nadogradnji, što opet otvara vrata hakerima i lopovima. Drugim riječima, osim ako znate točno što radite, ne predlažemo da jailbreakate svoj novi iPhone.

Nekorištenje optimizacije potrošnje baterije

Litij-ionske baterije koje nalazimo u većini modernih uređaja (uključujući iPhone) s vremenom gube na snazi, što znači da jednog dana neće raditi isto kao u trenu kad ste prvi put pokrenuli uređaj. Premda je proces starenja neminovan, na njega mogu utjecati neki faktori koji doprinose bržoj degradaciji - kao što ekstremne temperature ili predugo punjenje.

Jedan od načina na koje očuvati zdravlje baterije iPhonea opcija je optimiziranog punjenja koja koristi strojno učenje kako bi otkrila kad točno ostavljate telefon na punjaču i kad ga najviše koristite. Nakon toga koristi te informacije za odgađanje zadnjeg stadija punjenja sve do trena u kojem počnete koristiti telefon - što pomaže u očuvanju baterije.

Da biste aktivirali opciju, odite u postavke baterije pritiskom na Settings > Battery > Battery Health i uključite je.