Marine Le Pen, dugogodišnja liderka francuske desnice, ključna je figura evropske populističke politike. Iako nikada nije uspjela osvojiti predsjednički mandat, njen politički utjecaj u Francuskoj je neosporan.
Nedavna pravna presuda, koja ju je osudila za zloupotrebu sredstava Evropskog parlamenta i zabranila joj kandidaturu na javnim funkcijama narednih pet godina, mogla bi imati dalekosežne posljedice ne samo za njenu političku karijeru već i za budućnost Nacionalnog okupljanja (Rassemblement National, RN).
Uspon Marine Le Pen: Od naslijeđa do liderstva
Marine Le Pen je političku karijeru započela u sjeni svog oca, Jean-Marie Le Pena, osnivača tadašnjeg Nacionalnog fronta (Front National, FN). Jean-Marie Le Pen bio je poznat po ekstremno desničarskim stavovima, uključujući ksenofobiju i revizionističke izjave o Drugom svjetskom ratu.
Međutim, kada je Marine preuzela stranku 2011. godine, započela je proces "dediabolizacije" (detoksikacije) kako bi je učinila prihvatljivijom široj biračkoj bazi. Odmaknula se od radikalne retorike svog oca, isključila ga iz stranke i rebrendirala FN u RN 2018. godine, naglašavajući patriotizam, euroskepticizam i antiimigrantsku politiku, ali uz distanciranje od otvorene rasne netrpeljivosti.
Pod njenim vodstvom, RN je postao ozbiljna politička snaga, privlačeći ne samo tradicionalne desničarske birače već i radničku klasu nezadovoljnu politikom establišmenta.
Ključne političke platforme i strategija
Marine Le Pen je svoje kampanje gradila na nekoliko ključnih poruka:
- Imigracija i sigurnost
- Predložila je oštrije kontrole na granicama, smanjenje broja izdatih boravišnih dozvola i uvođenje prioriteta za francuske državljane u zapošljavanju i socijalnim davanjima.
- Predlagala je referendum o strožim imigracijskim zakonima.
- Odnosi s Evropskom unijom
- Iako je u prošlosti zagovarala "Frexit" (izlazak Francuske iz EU), kasnije je ublažila stavove i umjesto toga predložila reformu unije kako bi se vratilo više suvereniteta državama članicama.
- Kritizirala je "bruxellesku birokratiju" i njene utjecaje na francusko zakonodavstvo.
- Ekonomski nacionalizam
- Zalagala se za protekcionizam, uključujući povratak francuskih industrija i smanjenje zavisnosti o globalnim tržištima.
- Predložila smanjenje poreza na osnovne potrepštine i povećanje socijalne pomoći za Francuze.
- Odnosi s Rusijom i vanjska politika
- Kritizirana je zbog bliskih veza s Moskvom, uključujući ranije finansiranje njene stranke putem ruskih kredita.
- U kontekstu rata u Ukrajini, pokušala je ublažiti retoriku, ali nije u potpunosti raskinula s ranijim stavovima o potrebi poboljšanja odnosa s Rusijom.
Predsjedničke kampanje i politički domet
Marine Le Pen se tri puta kandidirala za predsjednika Francuske (2012, 2017. i 2022).
- 2012. godine osvojila je 17,9% glasova i završila treća, ali je time pokazala da FN više nije marginalna stranka.
- 2017. godine, nakon što se plasirala u drugi krug protiv Emmanuela Macrona, doživjela je poraz s 33,9% glasova. Njena kampanja je pogođena lošim nastupom u TV debati, gdje je Macron pokazao superiorno poznavanje ekonomskih i međunarodnih tema.
- 2022. godine ostvarila je najbolji rezultat do sada, osvojivši 41,5% glasova u drugom krugu, što je bio znak sve veće normalizacije njene stranke u francuskoj politici.
Njen rast popularnosti dijelom je rezultat pada podrške tradicionalnim strankama – republikancima i socijalistima – te jačanja osjećaja ekonomske nesigurnosti među biračima.
Pravna presuda i potencijalne posljedice
Odluka francuskog suda da Marine Le Pen osudi zbog učešća u zloupotrebi sredstava Evropskog parlamenta predstavlja ozbiljan udarac njenim političkim ambicijama.
- Presuda je došla u trenutku kada su ankete pokazivale da je nikada bliže pobjedi na predsjedničkim izborima 2027.
- Ako se zabrana kandidature ne ukine žalbenim postupkom, RN će morati pronaći novog predsjedničkog kandidata.
- Jordan Bardella, 29-godišnji predsjednik RN-a, trenutno se nameće kao njen potencijalni nasljednik, ali se postavlja pitanje njegove političke zrelosti i sposobnosti da održi jedinstvo unutar stranke.
Budućnost Nacionalnog okupljanja i francuske desnice
Iako je presuda Marine Le Pen stvorila nesigurnost u pogledu njenog budućeg političkog angažmana, RN ostaje snažna politička sila.
- Stranka će morati razviti strategiju koja ne zavisi isključivo od njenog liderstva.
- Ako Bardella preuzme ulogu glavnog kandidata, RN će morati raditi na njegovoj promociji i kredibilitetu.
- Uspjeh stranke zavisit će i od sposobnosti Macronovog nasljednika da odgovori na ključna pitanja kao što su inflacija, nezaposlenost i sigurnost.
Marine Le Pen je nesumnjivo redefinirala francusku desnicu i učinila je jednom od glavnih političkih snaga u zemlji. Bez obzira na ishod njene žalbe, njeno naslijeđe će oblikovati budućnost Nacionalnog okupljanja i desničarske politike u Francuskoj.
Presuda iz 2024. godine mogla bi značiti kraj njene lične političke karijere, ali ne nužno i kraj njenog utjecaja. Ako RN uspije pronaći snažnog nasljednika i kapitalizirati na rastućem nezadovoljstvu birača, Le Penino političko naslijeđe moglo bi nastaviti živjeti kroz novu generaciju lidera.