izvođači na gubitku

Prevaranti kradu milijarde dolara iz muzičke industrije putem lažnih streamova

pjesma sluša muziku slušalice

Prevarantske grupe godišnje izvlače milijarde dolara iz muzičke industrije putem lažnih streamova, upozorila je kompanija za tehnologiju streaminga.

Najmanje deseto posto svih streamova pjesama je lažno, a to globalnoj muzičkoj industriji svake godine odnese između dvije milijarde i tri milijarde dolara prema Beatdappu, platformi za otkrivanje prevara u ovom segmentu.

Globalni streaming skočio je za trećinu prošle godine sa 7,1 bilion streamova pjesama snimljenih 2023., prema najnovijim brojkama koje je objavio Luminate, pružatelj muzičkih podataka.

Prihod od streaminga iznosio je 19,3 milijarde dolara iste godine, prema Međunarodnoj federaciji fonografske industrije. Streaming čini više od dvije trećine prihoda industrije, pokazalo je istraživanje.

Andrew Batey i Morgan Hayduk, suizvršni direktori Beatdappa, rekli su da svi učesnici u lancu digitalne muzike gube novac zbog prevara iz fonda u koji se novac generira putem pretplatničkih naknada i prihoda od oglašavanja, koji se isplaćuje na temelju streaminga reprodukcija.

Prevaranti rade tako što se pretvaraju da su umjetnici, učitavaju milione pjesama na usluge straminga i reproduciraju ih s lažnih naloga ili sa stvarnih, koristeći ukradene podatke o nalogu.

Čineći to, prikupljaju tantijeme koje bi inače otišle onima koji drže prava na pjesme izvođača.

"Nitko ne primjećuje da nekoliko centi ide na ovu pjesmu i nekoliko centi ide na onu pjesmu, ali, sveukupno, mogu ukrasti milijarde dolara.

Taj bi novac otišao pravim umjetnicima koji bi se koristio za plaćanje menadžera, agenata, advokata, izdavačkih kuća, distributera...

Međutim, umjesto toga odlazi profesionalnim prevarantima koji samo kradu iz industrije", navode iz Beatdappa.

Phil Kear, pomoćnik generalnog skretara Unije muzičara, rekao je da bi se prevare mogle riješiti promjenom modela koji koriste streaming servisi.