POVIŠEN NIACIN

Previše ovog vitamina može pogodovati srčanim bolestima

Godine 2021. oko 20,5 miliona pojedinaca širom svijeta podleglo je kardiovaskularnim bolestima, što čini jednu trećinu globalne smrtnosti.

Iako se određeni faktori rizika poput spola, porodične anamneze i etničke pripadnosti ne mogu promijeniti, uzroci koji se mogu spriječiti kao što su pretilost, visoki holesterol, visoki krvni pritisak, pušenje, loše prehrambene navike i sjedilački način života značajno doprinose kardiovaskularnim bolestima.

Spoj koji uzrokuje kardiovaskularne probleme

Nedavna studija istraživača s Cleveland Clinic Lerner Research Institute, objavljena u časopisu Nature Medicine, ukazuje na potencijalnu vezu između povišenih razina niacina, uobičajenog vitamina B, i kardiovaskularnih bolesti.

Dr. Stanley Hazen, vodeći autor studije, objasnio je da je istraživanje u početku imalo za cilj otkriti nove putove koji doprinose srčanim bolestima izvan tradicionalnih faktora rizika. Studija je identificirala spoj nazvan 4PY, povezan s budućim kardiovaskularnim događajima, posebice srčanim i moždanim udarima, koji je nusprodukt prekomjerne količine niacina.

Niacin, poznat i kao vitamin B3, pomaže u pretvorbi energije iz hrane i održava zdravlje kože i živčanog sistema.

Dok se niacin može dobiti prehranom ili dodacima, višak se izlučuje urinom.

4PY može pridonijeti aterosklerozi

Analiza plazme natašte pojedinaca sa stabilnim srčanim zdravljem otkrila je jaku korelaciju između viših razina 4PY i razvoja štetnih srčanih događaja. Međutim, dr. Hazen upozorio je na potpuno eliminiranje unosa niacina, naglašavajući važnost savjetovanja s doktorima prije uzimanja dodataka prehrani bez recepta.

Studija je također otkrila da višak 4PY izaziva vaskularnu upalu, pridonoseći aterosklerozi, stanju koje karakterizira nakupljanje plaka u arterijama.

Dr. Cheng-Han Chen, kardiolog, za Medical News Today izjavio je da, iako je niacin nekoć bio prepisivan za snižavanje holesterola, njegova kardiovaskularna korist dovedena je u pitanje u nedavnim studijama.

Dr. Charles Brenner, stručnjak za kardiovaskularne bolesti, istaknuo je da je studija bila promatračka i da nije utvrdila uzročnost. Naglasio je potrebu za daljnjim istraživanjem kako bi se razumio odnos između suplementacije niacinom i kardiovaskularnog zdravlja.