Vijesti

Priča o predsjedniku Suda i njegovim emisarima. Čega se plaši Ranko D.?

Da je pravosudni sistem u BiH trusan, da previše smrdi na politiku i korupciju, da je sastavljen od halki interesa i moći, nije nikakva nepoznanica.

I ne odnosi se to samo na jedan dio tog sistema, nego na cijeli paket - Sud BiH, Tužilaštvo BiH i VSTV BiH.

Od tog smrada koji se širi iz pravosudnih kanala samo je gore začepiti nos i proći.

Kako bi bilo u Njemačkoj, a kako jeste u BiH

Raport je u srijedu objavio vijest da Tužilaštvo BiH istražuje prijavu protiv predsjednika Suda BiH Ranka Debevca.

Ono što je u prijavi navedeno nije nimalo bezazleno. Od sumnjivih nekretnina u Španiji, automobila u BiH, do sumnje u dvojni identitet.

Zvuči potpuno nevjerovatno da se predsjednik najviše sudske instance u državi doveo uopće u poziciju da neko istražuje njegovu imovinu van države ili to da ima dvojni identitet.

Da se to desi, na primjer, u Njemačkoj (a teško bi se to ikad desilo) predsjednik bilo kojeg njemačkog suda već bi davno odstupio i više se nikad ne bi kandidirao za bilo kakvu javnu funkciju.

Šta se dešava u BiH?

Nakon što je Raport objavio informaciju, koju je potvrdilo Tužilaštvo BiH, i detalje koji se nalaze u prijavi, politički zaštitnici Debevca nazvali su nas SOA-inim i ruskim agentima koji napadaju "na najviše pozicioniranog Jevreja u BiH" te počeli stvarati teorije zavjere i konstrukcije o navodnoj instruiranosti. Paranoične i šizofrene teze otkrivaju strah i povezanost sa centrima pravosudnih moći upravo onih koji ih plasiraju.

I otkrivaju da je Debevec politički projekt?

Kod nas je uobičajeno (iako nelegalno) imati instalirane "svoje ljude" svuda, pa i u pravosuđu. Često se, zlu ne trebalo, za slučaj neposlušnosti instaliranog, rovi, kopa i u ladici čuva nešto što može poslužiti za "zavrtanje ruku". Je li to slučaj s Debevcem? Ne znamo. Ono što rade njegovi emisari i "prijatelji" vodi tom zaključku.

Kada je u pitanju sudija, a ne predsjednik Suda BiH, potpuno bi moralo biti irelevantno ko je, zašto je i kada je poslao prijavu o "koruptivnim krivičnim djelima", kako navodi Tužilaštvo BiH.

Pitanje je - da li je Debevec kao sudija zaistao dobio Mercedesa? Da li Debevec zaista ima drugi identitet u Španiji? Je li zaista uhljebljivao pripravnike u Sud BiH onako kako je njemu bio ćeif? To može pokazati samo nepristrasna istraga.

Podvale, laži i gnusne poruke

Ako su odgovori ne, Debevec može da spava snom pravednika.

U suprotnom, bio Debevec važan za Bošnjake ili ne, za SDA i Osmicu ili ne, ili kako to kaže Reuf Bajrović, za Jevreje, potpuno je irelevantno. Ako je kriv, zna se šta slijedi.

Predsjednik svakog suda na svijetu, složit će se i Debevec, umjesto da vrši pritisak na nezavisne medije i šalje emisare da šire podvale, laži i gnusne poruke, morao bi ovako rezonovati.

Ukoliko je strateški važno da Debevec bude predsjednik Suda kao politička protuteža glavnoj tužiteljici Tužilaštva BiH Gordani Tadić, onda je neupitno - treba ih oboje smijeniti.

I ovo nije kraj. Feljton se nastavlja.