U periodu od 11. do 14. mjeseca najveći broj beba izgovori prve riječi pa nerazumljivo mrmljanje dobija smisao. Roditelje to čini ponosnim, a najmlađi “traže” da se odrasli upuste u razgovor s njima. Ta podrška je ključna za stimulaciju i razvoj dječijeg govora.
Svako dijete ima svoj tok razvoja, međutim, postoje utvrđeni standardi očekivanja razvoja govora na određenom uzrastu bebe. Oko prve godine dijete izgovara prve riječi koje imaju određeno značenje. Te standarde treba očekivati od bebe kao povratnu reakciju na stimulaciju.
Osim što se mališan trudi da što prije savlada brdo riječi, i roditelji mu moraju u tome pomoći. I to u nekoliko koraka.
S bebom roditelji trebaju stalno pričati, pričati jednostavnim riječima kojima imenuju lica, predmete i aktivnosti. Naprimjer, neka bebi kažu: “Hajde, bebo, da se kupamo, ručamo”, “Beba se kupa, ruča”.
Igrajte se s djetetom imitiranja zvukova iz prirode uz pokazivanje slika. Jednostavna vježba je da pred djetetom oponašate zvukove životinja, koje ono prepoznaju.
Kako bi rezultati bili što bolji, učenje govora mora biti postepeno. U ovom uzrastu bitno je da se radi na bogaćenju fonda riječi, posebno imenovanja lica, predmeta i aktivnosti bliske djetetu. Važno je da se stimulira upotreba jednostavnih imenica i glagola.
Pojedina djeca mogu zaostajati u razvoju govora. U tim slučajevima neophodna je stručna pomoć. Bitno je naglasiti da ako dijete ne reagira na stimulaciju govorom i glasom, onda ga treba stimulirati jakim i iznenadnim zvukom.
Ukoliko nema reakcije kod bebe na iznenadni jak zvuk, obavezno se obratiti ljekaru da se ispita sluh. Ako je sluh uredu, obratite se defektologu i logopedu za stručni savjet i adekvatne vježbe stimulacije razvoja govora. Uz logopeda ovaj problem se može riješiti i djetetu olakšava dalji razvoj komunikacije.