Vijesti

Priče hiljada žena s Balkana šire se Twitterom, pišu zašto nisu prijavile zlostavljanje

Srbijanska glumica Milena Radulović početkom je godine optužila svog bivšeg profesora glume Miroslava Aleksića za silovanje dok je još bila tinejdžerica.

Njen potez izazvao je lančanu reakciju brojnih žena diljem Balkana ujedinjenima pod sloganima "Nisi sama" i "Nisam tražila", što je svojevrsni pandan globalnom pokretu #MeToo koji je razotkrio brojne zločine seksualne prirode u industriji zabave.

Brojni su razlozi neprijavljivanja ili kasnijeg prijavljivanja zlostavljanja

Međutim, društvenim mrežama se ovih dana počeo širiti još jedan hashtag - #NisamPrijavila.

Radi se o svjedočanstvima žena s Balkana kojima objašnjavaju situaciju zbog koje nisu prijavili zlostavljanje.

Ovo su neke od njihovih priča, a obuhvaćaju razne tipove nasilja - od fizičkog do seksualnog.

"Vidim puno #nisamprijavila jer… Ja jesam prijavila. Jest, došli su po njega. Jest, pristali ga odvesti dok spakujem djecu i sebe. Jest, smijali su mi se zajedno s njim dok su odlazili. Jest, ne znam šta bi bilo da nisam imala gdje otići. Ovo nije država. Ali bit će", stoji u jednoj objavi.

"#NisamPrijavila jer je on bio inspektor policije, jer bih mnogima ja bila kriva što sam ostala s njim sama u stanu, jer bi mojoj majci prepuklo srce od tuge, jer bi ga tata ubio i umro iznutra, jer su oni kojima sam nešto i rekla prvo pitali što sam taj dan imala na sebi", piše u drugom tvitu.

"#NisamPrijavila jer sam imala 8 godina, a on stari i poštovan susjed koji mi je nakon toga rekao da sam ja kriva jer sam obukla šorc", stoji u jednom svjedočanstvu.

"#NisamPrijavila zato što sam bila mala, tek u osnovnoj školi i brinula sam se da će mi se smijati i reći da umišljam", napisala je jedna od žrtava.

Hiljade žena u Srbiji, Hrvatskoj i BiH progovaraju o zlostavljanju

Istraživanje Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS) iz 2019. pokazalo je kako je 22 posto ispitanih Srpkinja odgovorilo da je od 15. godine doživjelo fizičko ili seksualno nasilje partnera ili nekog drugog.

Više od 41 posto njih bilo je izloženo seksualnom zlostavljanju, što je za 10 postotnih bodova više nego u prosjeku Europske unije i pokazuje da je prijava zlostavljanja na Balkanu tabu, "jednako kao manjak svijesti što seksualno zlostavljanje jest", stoji u izvještaju OESS-a.