Danas se navršava 24 godine od početka NATO bombardiranja Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) u kojem je za 11 sedmica, prema procjenama različitih izvora, poginulo oko 2.500 civila i oko 1.000 vojnika i policajaca, podsjećaju beogradski mediji.
U bombardovanju, koje je trajalo 78 dana, teško su oštećeni infrastruktura, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture i vojni objekti.
Napadi na Jugoslaviju počeli su 24. marta1999. godine na osnovu naređenja tadašnjeg generalnog sekretara NATO-a Javiera Solane. Vlada SRJ je iste noći proglasila ratno stanje.
Akcija NATO uslijedila je poslije neuspješnih pregovora o rješenju krize na Kosovu u Rambouilletu i Parizu, februarai marta 1999. godine.
Bombardiranje Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Vijeća sigurnosti UN, prenosi FENA.
Dan ranije, predstavnici Vojske Jugoslavije (VJ) i NATO potpisali su u Kumanovu Vojno-tehnički sporazum.
Ovim sporazumom je precizirano povlačenje snaga VJ s Kosova i ulazak u pokrajinu međunarodnih vojnih trupa. To se dogodilo već 12. juna.
Po podacima UNHCR-a, Kosovo je od dolaska mirovnih snaga napustilo 230.000 Srba i Roma. Vratilo se oko 800.000 izbjeglih Albanaca.
Intervencija NATO-a uslijedila je zbog zločina snaga tadašnjeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića nad kosovskim Albancima.
Vjeruje se da je pokolj u Račku prelio čašu strpljenja međunarodne zajednice i doveo do intervencije. U selu Račak je 15. januara 1999. ubijeno je 45 kosovskih Albanaca.