Armija Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) bila je zvanična oružana snaga međunarodno priznate i suverene zemlje Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme agresije na našu zemlju.
Naime, Armija Republike Bosne i Hercegovine službeno je osnovana 15. aprila 1992., od jedinica Teritorijalne obrane BiH i organiziranih dobrovoljaca. Osnovana je kao odgovor na srpsku agresiju na Republiku Bosnu i Hercegovinu.
Odmah nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma zajedno sa HVO-om transformirana je u Vojsku Federacije Bosne i Hercegovine.
Armiju, koju je činilo više od dvjesto hiljada vojnika, formirale su jedinice Teritorijalne odbrane BiH i organizirani dobrovoljci.
Vrhovni komandant Armije RBiH bio je Alija Izetbegović. Za prvog komadanta, odnosno za načelnika Glavnog štaba je izabran general Sefer Halilović, za njegovog zamjenika imenovani su Jovan Divjak i Stejpan Šiber.
Sefer Halilović je bio prvi komandant sve do 1993.godine, a onda umjesto njega komandant postaje general Rasim Delić, koji će to ostati do kraja agresije.
Sjedište Armije RBiH je bio u Sarajevu.
Podsjetimo se, 8.aprila Predsjeništvo Bosne i Hercegovine je proglasilo neposrednu ratnu opasnost. Tada su osnovali Glavni štab Teritorijalne Odbrane BiH, koja je bila nasljednik dotadašnje Teritorijalne Odbrane Socijalističke republike BiH.
Odmah narednog dana, tačnije 9. aprila, Predsjedništvo BiH donijelo je odluku o ujedinjenju svih oružanih snaga na teritoriju BiH u Armiju RBiH i to Patriotska liga Bosne i Hercegovine, Zelene beretke, TO BiH, HVO, HOS i druge grupe otpora jugo-srpskoj agresiji.
Sredinom jula 1992. HOS prihvaća vrhovno zapovjedništvo Armije RBiH, ali ne i HVO, čije je vodstvo prilikom osnivanja odbacilo TO BiH kao "iskompromitiranu".
Pod zastavom ove Armije borili su pripadnici svih naroda u BiH i njen multietnički sastav bio je i ostao jedno od osnovih obilježja Armije RBiH koja je branilanašu domovinu.
Najčešći simbol je ljiljan. Grb Armije RBIH je zapravo grb RBIH uz neke dodatke kao što su dva zlatna mača koji prolaze dijagonalno kroz grb i vojni natpisi iznad grba.
Prigodnim manifestacijama širom BiH obilježava se ovaj značajni datum. Bitno je istaknuti da je Armija na kraju rata imala oko 200 hiljada boraca.
Tokom skoro četverogodišnje agresije za odbranu domovine, život su dali najbolji sinovi naše zemlje.
Zahvalni smo svakom vojniku koji je nosio i odbranio časni grb Armije i čast ove zemlje.