nezamisliva devastacija

Prije 4 godine napravljena je simulacija šta će se desiti ako uragan pete kategorije pogodi Tampu. To ih čeka večeras

Razorni uragan Milton približava se Floridi, a sličnost između izmišljenog uragana i ovog koji će danas pogoditi grad - jeziva je!

U sklopu projekta Phoenix, objavljenog 2020. godine, objavljena je simulacija koja je trebala zorno prikazati šta bi se dogodilo Tampi u slučaju razornog uragana pete kategorije. Danas, četiri godine nakon toga, razorni uragan Milton približava se Floridi, a sličnost između izmišljenog uragana i ovog koji će danas pogoditi grad čije metropolitansko područje ima više od tri miliona stanovnika jeziva je.

Phoenix je sadržavao kombinirane prognostičke izvještaje i arhivirane video zapise drugih oluja kako bi se naglasila opasnost potencijalnog direktnog udara uragana pete kategorije na to područje, piše Daily Mail.

Puno sličnosti

Datum izmišljenog udara na Tampu bio je 15. oktobra, a prema simulaciji najgori scenarij trebao je donijeti vjetrove između 160 i 200 milja na sat, odnosno 255 i 320 kilometara na sat.

Iako je Phoenix izmišljen, mnogi su ga se ovih dana sjetili, gotovo kao proročanske objave jer ono što Tampu čeka od uragana Milton, možda već večeras, vrlo je slično.

Projekt je predvidio da bi uragan pete kategorije rezultirao sa smrću 160 osoba i 30.000 nestalih, dok bi 300.000 ostalo bez krova nad glavom, a šteta bi bila veća od 200 milijardi dolara.

"Došlo bi do nezamislive devastacije cijele regije", govori narator u videu.

Stravične scene uključivale su potopljeni centar grada te automobile i uništene zgrade koji plutaju. Svi mostovi bili su uništeni olujnim valom koji je na mjestima bio visok i do 20 stopa. Simulacija prikazuje i medicinsko osoblje koje govori da je zarobljeno na trećem spratu bolnice u Tampi.

"Sankt Petersburg (Florida) sada je zapravo otok", govori narator dok video prikazuje kuće s krovovima koje je uništio olujni vjetar.

Uništenje svega

Simulacija završava sljedećeg dana i prikazuje razmjere uništenja uragana. Uništene plaže, bolnica, ali i poslovne zgrade i porodični domovi rezultat su imaginarne oluje.

Projekt Phoenix sponzorirali su Savezna agencija za upravljanje kriznim situacijama (FEMA) i Odjel za upravljanje kriznim situacijama Floride s ciljem da pomognu lokalnim zvaničnicima.

Zadnji put kada je Tampu pogodila oluja snage Miltona, 1921. godine, područje je bilo nerazvijeno sa svega nekoliko stotina hiljada ljudi, a danas je jedno od najbrže rastućih metropolitanskih područja s više od tri miliona ljudi.

Nacionalni centar za uragane predviđa da će olujni val u zaljevu biti između 8 i 12 stopa iznad normalnih uvjeta plime zbog uragana Milton, a da je to područje posebno osjetljivo potvrdila je još 2015. godine tvrtka za modeliranje katastrofa Karen Clark and Co. koja je ustvrdila da bi u slučaju takvog događaja šteta bila veća od 175 milijardi dolara.

Loša topografija područja

Takav rizik djelomično je rezultat topografije područja.

Floridska obala Meksičkog zaljeva plitka je s blagim, nagnutim grebenom. Oceansko dno djeluje kao barijera koja zadržava olujno otjecanje vode, tjerajući ocean da navire na obalu.

Profesor meteorologije s MIT-a Kerry Emanuel rekao je da je Tampa ‘crni labud‘ najgoreg scenarija zbog kojeg su naučnici godinama zabrinuti.

"Velik broj stanovnika i velika izloženost i nedostatak sličnih iskustava dovest će do problema. Uvijek sam mislio da je Tampa grad oko kojeg najviše moramo biti zabrinuti", zaključio je.