NA DANAŠNJI DAN

Prije 46 godina na 393 adrese poslan je prvi spam

Na današnji dan 1978. godine poslana je prva spam poruka preko elektronske pošte. Počinitelj je bio Gary Thuerk, koji je poslao propagandni materijal na 393 različite adrese na tadašnjem ARPANET-u (prethodnica interneta, razvijena u okviru američkog ministarstva obrane).

Gary Thuerk bio je marketinški predstavnik Digital Equipment Corporation (DEC), velike američke računarske kompanije. U potrazi za inovativnim načinom promoviranja DEC-ovih novih računalnih sistema, Thuerk je odlučio upotrijebiti Agencijsku mrežu naprednih istraživačkih projekata (ARPANET), preteču modernog interneta, kako bi poslao poruku većem broju ljudi.

Thuerk je 3. maja 1978. sastavio e-mail u kojem je reklamirao dan otvorenih vrata za DEC-ove najnovije računalne sisteme i poslao ga na 393 primatelja. Poruka je bila upućena svakom korisniku s ARPANET računom na zapadnoj obali Sjedinjenih Država, što je potez bez presedana koji je rada šokirao zajednicu.

Odgovor na Thuerkov e-mail bio je brz i izrazito negativan. Mnogi primatelji žalili su se na neželjenu poruku, tvrdeći da krši neformalna pravila ARPANET zajednice. Incident je privukao pozornost ARPANET administratora, koji su ukorili Thuerka i jasno dali do znanja da korištenje mreže za masovno slanje e-pošte nije prihvatljivo.

Uprkos reakciji, Thuerkov e-mail imao je željeni učinak. Dan otvorenih vrata izazvao je značajan interes, a sudionici su kupili više od 12 miliona dolara vrijedne računarske opreme. Ovaj uspjeh pokazao je potencijal e-pošte kao marketinškog alata.

Naziv SPAM za takve poruke uzet je iz jednog Monty Pythonovog skeča, gdje je označavao vrstu jela u konzervi, sličnog mesnom doručku, koje se pojavljuje kao sastojak svih jela u jednom restoranu, prenosi tportal.

U Americi se doista proizvode konzerve SPAM-a, a samo ime je nastalo od kratice za SPiced hAM ( začinjena šunka). U današnje vrijeme elektronički spam čini 80-85 posto čitavog svjetskog prometa elektronske pošte. Vodeći generator spama u svijetu je SAD (13,21 posto), a slijede Kina (11,25 posto), Vijetnam (9,85 posto), Indija (7,02 posto) i Njemačka (5,66 posto).

Danas je neželjena pošta postala nesretna stvarnost naših digitalnih života. Uprkos naporima pružatelja usluga e-pošte i regulatornih tijela da se bore protiv neželjenih poruka, pošiljatelji neželjene pošte nastavili su prilagođavati i razvijati svoje taktike. Od prijevara s krađom identiteta do distribucije zlonamjernog softvera, spam je prerastao u složen i uporan problem za korisnike interneta diljem svijeta. Međutim, borba protiv spama je daleko od kraja.

Dok je Thuerkova e-pošta postavila temelje za modernu neželjenu poštu, također je istaknula potrebu za odgovornom online komunikacijom i stalnu borbu protiv neželjenih poruka.