Zdravlje

Primili ste Moderninu vakcinu? Otkrivena je golema razlika u količini proizvedenih antitijela u odnosu na Pfizera

Modernina vakcina protiv Covida generirala je dvostruko više antitijela nego njoj slična vakcina koje su napravili Pfizer i BioNTech - u istraživanju koje je uspoređivalo imunosne odgovore izazvane ovim dvjema vrstama vakcina.

Ova studija je jedna od prvih koja je usporedila razine antitijela koja proizvode te dvije vakcine, a za koja se smatra da su jedna od važnih komponenti imunosnog odgovora, piše Bloomberg.

Nije ispitano jesu li razlike u antitijelima dovele do razlike u učinkovitosti tokom razdoblja između dvije doze, jer su i Moderna i Pfizer bili više od 90 posto učinkoviti u završnim kliničkim ispitivanjima.

Istraživanje je ispitalo razinu antitijela protiv proteina koronavirusa kod oko 1600 radnika u velikom belgijskom bolničkom sustavu, čiji su uzorci krvi analizirani 6 do 10 sedmica nakon vakcinisanja.

Veća količina aktivnog sastojka

Sudionici prije vakcinisanja nisu bili zaraženi koronavirusom. Razine među onima koji su primili dvije doze vakcine Moderne bile su u prosjeku 2881 jedinica po mililitru, u usporedbi s 1108 jedinica po mililitru među onima koji su primili dvije doze Pfizera.

Rezultati, objavljeni u ponedjeljak u časopisu Journal of the American Medical Association, sugeriraju da se ove goleme razlike mogu objasniti većom količinom aktivnog sastojka u vakcini Moderna (100 mikrograma naspram 30 mikrograma u Pfizer-BioNTechu), kao i nešto dužim intervalom između doza (Moderna traži četiri sedmice pauze, u odnosu na tri sedmice za Pfizer-BioNTech).

Vanjski istraživači rekli su da je prerano zaključiti kako je ova razlika u razinama antitijela medicinski važna.

"Pozvao bih na oprez pri donošenju zaključaka da će, budući da je Moderna u prosjeku pokazala nešto viši vrhunac, njezina učinkovitost sporije slabjeti", rekao je David Benkeser, biostatističar sa Univerziteta Emory. "Takav zaključak zahtijeva niz pretpostavki koje još nisu ocijenjene."

Obje vakcine proizvode visoku razinu antitijela, napomenuo je on, a druge studije pokazale su da čak i relativno niske razine antitijela štite od težeg oblika Covida.

Treća doza povećava neutraliziranje antitijela

Ipak, moguće je da bi veće početne razine antitijela mogle korelirati s dužim trajanjem zaštite od blagih probojnih infekcija, rekla je Deborah Steensels, mikrobiologinja iz bolnice u Ziekenhuis Oost-Limburg u Belgiji, koja je bila vodeća autorica studije.

Također, ako se potvrdi da su veće razine antitijela važne, tada bi vakcina Moderne mogla biti bolja za imunokompromitirane osobe koje ne reagiraju dobro na vakcine, dodala je ona.

Pfizer je u priopćenju rekao da je njegova vakcina"i dalje vrlo učinkovita" u sprječavanju Covida, uključujući teške slučajeve i hospitalizaciju. Kontinuirana analiza završne faze studije pokazala je s vremenom smanjenje učinkovitosti protiv simptomatske infekcije, dodao je ovaj proizvođač lijekova.

Početni podaci ispitivanja također pokazuju da treća doza postojeće vakcine najmanje šest mjeseci nakon prva dva značajno povećava neutraliziranje razine antitijela.

Modernina vakcina bila je povezana s dvostrukim smanjenjem rizika od probojnih infekcija SARS-CoV-2 u usporedbi s Pfizerovim - kod ljudi u zdravstvenom sustavu klinike Mayo u SAD-u od januara do jula.