Svi se više-manje veselimo proljeću i dugim sunčanim danima. No, osim toplijih dana, to godišnje doba sa sobom donosi i pripadajuće alergije koje nastaju zbog povećane koncentracije peludi u zraku. Kihanje, curenje nosa, svrbež i suzenje očiju te otežano disanje nimalo nije zabavno i može vam dobrano zagorčati život.
Šta su proljetne alergije i kako ublažiti simptome te koje namirnice mogu pomoći, za Net.hr otkrila je pulmologinja Gordana Pavliša.
Šta su proljetne alergije?
"Proljetne alergije uzrokovane su alergijskom reakcijom na pelud drveća i trava koja se oslobađa u zrak tokom proljetne sezone. Najčešće se manifestiraju kao sezonski alergijski rinitis i, ili konjunktivitis", objasnila je.
"Osobe s proljetnim alergijama osjetljive su na određenu pelud i kada je udišu, njihov imunološki sistem pretjerano reagira, što izaziva simptome", kazala je liječnica.
Simptomi proljetnih alergija
Uobičajeni simptomi proljetnih alergija uključuju:
- Kihanje,
- Curenje ili začepljen nos,
- Svrbež očiju, nosa ili grla,
- Suzenje i svrbež očiju,
- Umor.
"Ove tegobe mogu značajno narušiti kvalitetu života, smanjiti radnu učinkovitost i sposobnost učenja. To se prvenstveno objašnjava njihovim nepovoljnim učinkom na san", rekla je dr. Pavliša.
Najbolji lijekovi za proljetnu alergiju
Kada se pojave simptomi proljetne alergije, za njihovo smanjenje koristi se nekoliko vrsta lijekova, koji najčešće uključuju antihistaminike, steroidne sprejeve za nos i antagoniste leukotrijenskih receptora. Tokom sezone alergije, potrebno ih je redovito uzimati, tj. svakodnevno, čak i kada se osjećate dobro, jer nakon što se prestanu uzimati, simptomi alergije će se najvjerojatnije vratiti.
"Antihistaminici su lijekovi koji blokiraju histamin, hemijski spoj koji se oslobađa tokom alergijske reakcije i uzrokuje simptome poput svrbeža, kihanja i curenja iz nosa. Antihistaminici prve generacije djeluju brzo, ali uzrokuju pospanost. Danas se preferira upotreba antihistaminika novijih generacija za koje je manje vjerojatno da će izazvati pospanost", rekla je dr. Pavliša.
"U odraslih se oni najčešće primjenjuju u obliku tableta. Neki od njih se mogu kupiti bez recepta. Počinju djelovati u roku od 30 minuta i postižu maksimalne razine učinka nakon jednog do dva sata, ali, dobro ih je početi uzimati dva do četiri tjedna prije početka sezone alergije. Na taj način možemo prevenirati da se simptomi razbuktaju. Za simptome alergije povezane s očima poput svrbeža i crvenila mogu se koristiti antihistaminske kapi za oči", dodala je.
Druga vrsta lijekova koja se često koristi u liječenju sezonskih alergija su steroidni sprejevi za nos. Oni smanjuju upalu nosne sluznice, i time smanjuju simptome poput začepljenosti, curenja iz nosa i kihanja.
"U liječenju alergija na raspolaganju imamo i antagoniste leukotriena, kemijskih spojeva koji su također uključeni u alergijske reakcije koje uzrokuju upalu. Oni su posebno korisni kod kombinacije astme i alergijskog rinitisa", kazala je dr. Pavliša te je istaknula da se pri izboru lijeka protiv simptoma alergije treba posavjetovati sa svojim ljekarom.
Kod tretiranja proljetnih alergija, djeci se propisuju antihistaminici, koje je dr. Pavliša nazvala "prvom linijom liječenja alergija u djece".
"Na tržištu postoji više vrsta antihistaminika i neki su pogodni za primjenu već od druge godine života. Za djecu su dostupni u obliku sirupa i tableta topivih u ustima. Steroidni sprejevi za nos mogu se primjenjivati u nešto starije djece. Prije korištenja lijekova za alergiju u djece, neophodno je konzultirati se s nadležnim ljekarom", istaknula je.
Hrana koja pomaže u smanjenju simptoma alergije:
- Hrana bogata Omega-3 masnim kiselinama ima protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju ozbiljnosti simptoma alergije.
- Probiotici mogu pomoći u ravnoteži imunološkog sistema, potencijalno smanjujući alergijske reakcije poboljšavajući zdravlje crijeva.
- Vitamin C pomaže u smanjenju upale i poboljšava imunološku funkciju.
- Kvercetin, kojeg sadrže jabuke, luk, agrumi, brokula i zeleni čaj, je flavonoid koji djeluje kao prirodni antihistaminik i potencijalno pomaže u smanjenju simptoma alergije.
- Đumbir i kurkuma su također poznati po svojim protuupalnim svojstvima i mogu pomoći u smanjenju ozbiljnosti simptoma alergije.
- Zeleno lisnato povrće, poput špinata, kelja i blitve, bogato je vitaminima i antioksidansima te može podržati imunološki sistem i smanjiti upalu.
"Nasuprot tome, prerađena hrana često sadrži dodane šećere, konzervanse i umjetna bojila koji mogu izazvati upalu u tijelu, potencijalno pogoršavajući simptome alergije. Pogoršati simptome može i hrana s visokim sadržajem histamina, poput odležanih sireva, suhomesnatih proizvoda, fermentirane hrane i alkohola. Rafinirani šećer može pridonijeti upali i neravnoteži imunološkog sistema, pogoršavajući simptome alergije", upozorila je dr. Pavliša.