kritičan period

Problem za problemom: Šta najviše guši njemačku ekonomiju?

Njemačku ekonomiju koči slaba domaća potražnja, a probleme joj zadaju i visoki troškovi energije i manjak kvalificiranih radnika, ugrožavajući konkurentnost, upozorili su poslovni čelnici u istraživanju Udruženja njemačkih industrijskih i trgovinskih komora (DIHK).

Privredna aktivnost ne slabi, ali i ne jača, rekao je izvršni direktor DIHK-a Martin Wansleben na predstavljanju rezultata istraživanja u Berlinu.

Prema istraživanju, tek nešto manje od 30 posto kompanija trenutnu poslovnu klimu smatra pozitivnom, a više od 25 posto lošom.

Više od polovine kompanija brinu kontinuirani visoki troškovi energije i sirovina, manjak kvalificirane radne snage i troškovi rada, navode autori istraživanja.

"To pokazuje da je konkurentnost brojnih kompanija i Njemačke u cjelini trenutno pod velikim pritiskom.

"Izjalovile su se nade iz proteklih mjeseci da bi motor domaćih preduzeća mogli biti dobro poslovanje u inozemstvu ili oporavak domaće potražnje.

Dogodilo se upravo suprotno: privredu i dalje koče slaba domaća potražnja i veliki strukturni izazovi", konstatira direktor Udruženja Martin Wansleben.

Samo četvrtina anketiranih kompanija planira veća ulaganja i stručnjak udruge upozorava na "alarmantne naznake postupne deindustrijalizacije".

DIHK u ovoj godini predviđa stagnaciju privrede, a vlada i vodeći ekonomski instituti u najboljem slučaju tek marginalni rast.