Ukrajina kaže da su oripreme za proljetnu protuofanzivu gotovo završene. Kada bude lansirana, vjerovatno na jugu, označit će ključni trenutak u sukobu. Ali Rusi su imali gotovo šest mjeseci da pripreme teren – i izgrade razrađeni niz odbrane. Proboj će predstavljati veliki izazov.
Satelitski snimci koje su pregledali CNN i druge novinske organizacije pokazuju obim ruske obrane koja je izgrađena u dijelovima južne Ukrajine – slojevi protutenkovskih jaraka, prepreka, minskih polja i rovova.
Odbrana se nastavlja stotinama milja duž vijugave južne fronte – gdje se očekuje da će ukrajinske snage koncentrirati svoju protuofanzivu u nadolazećim sedmicama.
Izazov za Ukrajince bit će brzo zaobići ili prevladati takve prepreke, stvarajući zamah koji uzrokuje topljenje ruskog zapovijedanja i kontrole.
Nekoliko satelitskih slika koje je Maxar Technologies podijelio s CNN-om, a snimljene su u srijedu, pokazuju opsežne rovove istočno od grada Polohj u regiji Zaporožja. Reutersova analiza slika pronašla je hiljade odbrambenih položaja na golemom području.
Oni su pokazali da su "ruski položaji najviše koncentrirani u blizini prvih linija u jugoistočnoj regiji zaporožja, na istoku i preko uskog pojasa kopna koji povezuje poluotok Krim s ostatkom Ukrajine", navodi se u analizi Reutersa.
Ruska odbrana uključivala je, naprimjer, protutenkovske jarke u blizini Polohja koji su se protezali 30 kilometara (19 milja), kao i dodatne utvrde oko važnih gradova poput Tokmaka. Ovo će područje biti kritično ako ukrajinske snage pokušaju napredovati prema gradu Melitopolju i razdvojiti ruske snage na jugu.
Stephen Wood iz Maxara kaže da se te odbrane repliciraju na velikom području, od Krima na jugu pa sve do dijelova Donjecka.
CNN je ranije izvijestio o izgradnji odbrambenih utvrda na sjevernom Krimu.
Šef Krima imenovan od strane Rusije, Sergej Aksjonov, rekao je ranije ovog mjeseca da su "naše oružane snage izgradile modernu, duboko razgranatu obranu".
Mjeseci priprema
Ove odbrane počele su se pojavljivati nakon što su se ruske snage povukle iz dijela regije Herson u novembru i u biti uspostavile novu odbrambenu liniju koja se proteže kroz uglavnom ruralna područja južne Ukrajine. Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopćilo je u novembru da dvije tvornice proizvode betonske prepreke za tenkove tipa "zmajevi zubi".
Takva je odbrana, međutim, dobra onoliko koliko su dobre snage dodijeljene svakom sektoru. Sami su ograničena prepreka. Zbog čega su Rusi gurnuli više jedinica u južnu Ukrajinu. Te su odbrambene linije postale ključne za njihove opće ciljeve.
Ukrajinski dužnosnici često su prenosili priče ljudi iz okupiranih područja kao što su Mariupolj i Berdjansk o dugim ruskim konvojima koji su prolazili kroz njih i desecima zgrada koje su prisvojene kao vojni smještaj.
Satelitski snimci pokazuju da je velika ruska baza na sjevernom Krimu, koja je u februaru bila puna opreme, uključujući artiljeriju i tenkove, bila mnogo praznija krajem ožujka i gotovo potpuno napuštena do prošle sedmice. Nejasno je kamo je oprema otišla, ali vjerovatno je poslana na sjever kako bi ojačala ruske odbrambene linije.
Unatoč tome, iznimno je teško reći koliko je ruskih vojnika – i kojeg je kvaliteta – dodijeljeno svakom dijelu tako duge bojišnice. Za Ukrajince će biti kritično poremetiti opskrbne linije, uništiti skladišta municije i pogoditi infrastrukturu goriva (među mnogim drugim zadaćama) prije ofanzive.
To će otežati održavanje tih odbrambenih trupa.
Ukrajinci će procijeniti gdje su ruske slabosti jer će zamah kada protuofanziva počne biti kritičan.
Bez iznenađenja
Ukrajinski dužnosnici priznali su da im, za razliku od iznenadnog napada prošlog septembra na veliki dio regije Harkov, možda nedostaje element iznenađenja u bilo kojoj većoj protuofanzivi.
Dužnosnici koje je imenovala Rusija u Zaporožju tvrde da je već veliko gomilanje ukrajinskih snaga u tom području. Vladimir Rogov, čelnik “Mi zajedno s Rusijom” u Zaporožju rekao je u četvrtak da bi nekoliko novih ukrajinskih brigada trebalo stići na prvu liniju do kraja ove sedmice.
“Ove brigade su transodnosi se na postojećih 12.000 boraca u tom području”, rekao je Rogov. Njegovu tvrdnju nije bilo moguće provjeriti.
Ukrajinski dužnosnici ne otkrivaju kretanje jedinica.
Dužnosnici NATO-a kažu da je 98% borbenih vozila obećanih Ukrajini sada u zemlji, a ukrajinski ministar odbrane, Oleksii Reznikov, rekao je u petak da su pripreme za protuofanzivu gotovo dovršene.
Ali ukrajinske jedinice morat će svladati manevre kombiniranog naoružanja s ovom novom opremom, uključujući čišćenje mina, uklanjanje tenkovskih prepreka i izgradnju mostova sa svojim jurišnim bataljonima. To je složena koordinacija.
Paket američke pomoći najavljen u martu uključivao je mostove za lansiranje oklopnih vozila, koji bi pratili jedinice koje napreduju - kao i municiju za rušenje.
I morat će raditi uz izvrsnu koordinaciju i komunikaciju kako bi uspjeli. Neki su analitičari uporedili što Ukrajinci trebaju učiniti s iskrcavanjem u Danu D, o čemu je njemački general Erwin Rommel tada rekao: “Prva dvadeset i četiri sata invazije bit će odlučujuća… za saveznike, kao i za Njemačku. Bit će to najduži dan.”
Franz-Stefan Gady, stručnjak za moderno ratovanje sa sjedištem u Londonu, kaže da ukrajinski cilj mora biti "pokrenuti paralizu u ruskom vojnom vodstvu i paniku među ruskim redovima… Nematerijalni faktori kao što su taktičko iznenađenje, vodstvo na bojnom polju i borbeni moral će vjerojatno biti odlučujući u prva 24 sata od napada.”
U idealnom scenariju, kaže on, "ukrajinske oklopne kolone probijaju slojevitu rusku obranu na slaboj tački, brzo napreduju u rusku pozadinu i prijete zapovjednim i kontrolnim čvorovima poput vojnih štabova i opskrbnih centara."
Ali opasnost za ukrajinske snage, prema Matthewu Schmidtu, vanrednom profesoru nacionalne sigurnosti na Univerzitetu New Haven, jest u tome što protuofanziva postaje "borba na razini divizije koja se pretvara u niz sukoba vodova", pri čemu se Ukrajinci zaglavljuju.
Ovladavanje kombiniranim oružjem – korištenje različitih sredstava u koordinaciji – bit će ključno, kaže.
"Napadajte skladišta opskrbe u pozadini, brzo razminirajte, koordinirajte paljbu i kretanje od razine brigade do razine voda."
Ukrajinci doduše imaju prednost izbora gdje i kada će ići i s kojom koncentracijom snaga. Rogov, službenik kojeg je imenovala Rusija u Zaporožju, kaže da očekuje da će Ukrajinci pokrenuti nekoliko diverzantskih napada kako bi pokušali zbuniti rusku obranu, posebno korištenjem malih izviđačkih grupa preko rijeke Dnjepar u Zaporožju i Hersonu.
Jednom kada napad započne, drugi čimbenici bi mogli stupiti u igru: sve od vremena do sposobnosti i želje Rusa za protunapadom, te zračna komponenta.
Ruski protunapad?
Jedan od atributa uspješne obrane je sposobnost protunapada, izbacivanja neprijatelja koji napreduje iz ravnoteže i prisiljavanja da pošalje trupe tamo gdje ne bi. Sposobnost Rusa da to učine učinkovito je upitna. Zapadni analitičari vjeruju da su elitne snage poput ruskih VNV (ili VDV?) padobranaca pretrpjele teške gubitke na početku kampanje, od kojih se tek trebaju oporaviti.
"Unatoč taktičkim prilagodbama koje smo vidjeli od Rusa, tek ćemo ih vidjeti kako postižu operativni proboj i iskorištavanje tokom ofanziva 2023.", kaže Mick Ryan, bivši australski general koji piše vojni strateški bilten Futura Doctrina, a nedavno je u Ukrajini.
Ali Rusi zadržavaju izrazitu prednost u zraku, a to bi moglo biti ključno za usporavanje ukrajinskog napretka. Ryan napominje da su ruske zračne snage, kako bi izbjegle ukrajinsku protuzračnu odbranu, sve više koristile 'odbojno' oružje poput klizećih bombi od 1,5 tona koje su nedavno korištene oko Bakhmuta.
“Ne samo da povećavaju sposobnost preživljavanja letjelica za lansiranje, nego ih je također vrlo teško presresti”, kaže Ryan.
Unatoč većoj domišljatosti i motivaciji Ukrajinaca, i unatoč zapanjujućim gubicima Rusa od početka invazije, Moskva zadržava daleko nadmoćnije resurse u ovom sukobu.
Gady tweetuje: "Dugoročno, ukrajinske oružane snage imat će težak put da pobjegnu iz lonca iscrpljivanja ovog kopnenog rata usmjerenog na topništvo."
Čak i ako uspiju probiti ruske linije i stići do Melitopolja i Berdjanska, zapadni dužnosnici malo očekuju da će ruski predsjednik Vladimir Putin će promijeniti svoje ciljeve u Ukrajini.
Schmidt naglašava da vojna sila djeluje samo kada izaziva politički učinak. "To znači da Putinu treba tako veliki gubitak da ga ne može spriječiti… a to bi bilo uzimanje Krima."