Tajni plan koji je izradila ruska služba sigurnosti, FSB, izlaže detaljne opcije za destabilizaciju Moldavije – uključujući podršku proruskim grupama, korištenje pravoslavne crkve i prijetnje prekidom isporuke prirodnog gasa, piše CNN.
Čini se da je dokument sastavljen kako bi se spriječilo naginjanje Moldavije prema Zapadu, što uključuje bliže odnose s NATO-om i zahtjev za pridruživanje Evropskoj uniji. Više puta se pominje važnost sprečavanja Moldavije da se pridruži NATO-u.
Dobio ga je i prvi otkrio konzorcij medija, uključujući VSquare i Frontstory, RISE Moldova, Expressen u Švedskoj, Centar za dosijee za istraživačko novinarstvo, Yahoo News i Delfi.
CNN je vidio cijeli dokument, za koji se čini da je 2021. godine napisala Direkcija za prekograničnu saradnju FSB-a. Njen naziv je „Strateški ciljevi Ruske Federacije u Republici Moldaviji“.
Dokument postavlja desetogodišnju strategiju za dovođenje Moldavije, bivše sovjetske republike stisnute između Ukrajine i Rumunije, unutar ruske sfere utjecaja.
Plan uključuje stavljanje Moldavije u ovisnost o uvozu ruskog plina i raspirivanje društvenih sukoba, kao i pokušaj blokiranja napora Moldavije da stekne utjecaj u proruskom otcijepljenom regionu Pridnjestrovlja, gdje je stacionirano oko 1.500 ruskih vojnika.
Dokument od pet stranica podijeljen je u više naslova sa kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim ciljevima. Među neposrednim ciljevima su “podrška moldavskim političkim snagama koje se zalažu za konstruktivne odnose sa Ruskom Federacijom” i “neutralizacija inicijativa Republike Moldavije usmjerene na eliminaciju ruskog vojnog prisustva u Pridnjestrovlju”.
Srednjoročni ciljevi uključuju “protivljenje ekspanzionističkoj politici Rumunije u Republici Moldaviji” i “protivljenje saradnji između Republike Moldavije i NATO-a”.
Dokument FSB-a postavlja dugoročne ciljeve, uključujući “stvaranje stabilnih proruskih grupa uticaja u moldavskim političkim i ekonomskim elitama” i “formiranje negativnog stava prema NATO-u”.
Peskov: Nemam pojma, možda je lažnjak
Upitan o dokumentu u četvrtak, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao: „Ne znamo ništa o postojanju takvog plana. Ne isključujem da je ovo još jedan lažnjak. Rusija je uvijek bila i ostaje otvorena za izgradnju dobrosusjedskih, obostrano korisnih odnosa, uključujući i Moldaviju.”
Peskov je dodao: „Veoma nam je žao što trenutno rukovodstvo Moldavije doživljava potpuno neopravdane i neosnovane predrasude prema Moskvi.
Rusija je optužila Ukrajinu da planira invaziju i preuzimanje Pridnjestrovlja, koje se graniči sa jugozapadnom Ukrajinom. Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je prošlog mjeseca da Ukrajinci skupljaju oklop u nekoliko pograničnih sela. Moldavija i Ukrajina odbacile su tu tvrdnju.
Prošlog mjeseca, ruski predsjednik Vladimir Putin otkazao je dekret iz 2012. koji podupire suverenitet Moldavije, rekavši da je taj potez "osiguranje nacionalnih interesa Rusije u vezi sa dubokim promjenama koje se dešavaju u međunarodnim odnosima".
Posljednjih sedmica, moldavske vlasti su uhapsile nekoliko navodnih proruskih aktivista, kao i navodnog operativca privatne vojne kompanije Wagner koji je pokušao ući u zemlju.
Takođe je bilo nekoliko protesta koje je organizovala proruska stranka u glavnom gradu Kišinjevu.
Ukrajina i Sjedinjene Države upozorile su na napore Rusije da destabilizuje moldavsku vladu. Prošlog petka Bijela kuća je saopćila da “ruski akteri, od kojih neki imaju trenutne veze s ruskim obavještajnim službama, nastoje organizirati i koristiti proteste u Moldaviji kao osnovu za podsticanje izmišljene pobune protiv moldavske vlade”.
Zvaničnici zapadnih obavještajnih službi kažu da ruska strategija sama po sebi nije iznenađujuća, ali da je možda ubrzana kako je moldavska vlada intenzivirala napore za bližu saradnju sa SAD i evropskim državama.
Sadašnja predsjednica Moldavije Maia Sandu zamijenila je Igora Dodona, koji je bio blizak Kremlju, krajem 2020. Prozapadna stranka PAS pobijedila je na parlamentarnim izborima.
Proruska stranka Šor organizovala je ove godine sedmične demonstracije u glavnom gradu Kišinjevu, privlačeći nekoliko hiljada ljudi na proteste zbog visokih cijena energije. Zabava je organizovala prevoz za prisutne.
Stranku predvodi Ilan Šor, biznismen povezan sa Rusijom koji je optužen za krađu milijardi dolara iz moldavskih banaka 2014. Kasnije je osuđen za prevaru, ali je negirao bilo kakvu nepravdu.
Američko Ministarstvo finansija sankcionisalo je Šora, njegovu suprugu i stranku u oktobru 2022. godine, rekavši da je „Shor radio sa ruskim pojedincima na stvaranju političkog saveza za kontrolu parlamenta Moldavije, koji bi potom podržao nekoliko zakona u interesu Ruske Federacije .”
Smatra se da je Šor trenutno u Izraelu.
Prikrivena taktika
SAD su obećale budžetsku podršku moldavskoj vladi kako bi joj pomogle da se nosi sa visokim cijenama energije. Carine na gas su porasle tokom prošle godine kao rezultat sukoba u Ukrajini.
Ministar vanjskih poslova Velike Britanije James Cleverly boravio je u četvrtak u Kišinjevu. Rekao je: “Malo društava razumije prikrivenu taktiku ruskih zlonamjernih aktivnosti više od Moldavije i Gruzije”, dodajući da “UK neće stajati skrštenih ruku dok Moskva očigledno podriva njihovu demokratiju, suverenitet i teritorijalni integritet.”
Pametno je najavio dalju finansijsku podršku Moldaviji da se izbori sa visokim cijenama energije.
Jedna od Shorovih čelnika, Marina Tauber, rekla je za CNN-ovu švedsku podružnicu Expressen da ta stranka zahtijeva da vlada pokrije račune građana za struju za zimske mjesece. Ona je negirala da je Rusija pomagala u organizaciji ili finansiranju protesta.
Reporter Expressena Mattias Carlsson, koji se nalazi u Kišinjevu, rekao je za CNN da je najnoviji protest koji je Šor organizirao u petak prošle sedmice doveo do nekoliko hapšenja. Među medijima koji su prisustvovali događaju, rekao je on, bio je i reporter ruskog državnog lista Sputnjik.
Ruski zvaničnici često su naglašavali važnost moldavske vlade naklonjene Moskvi, kao i značaj regiona Pridnjestrovlja.
Ubrzo nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru prošle godine, tadašnji komandant ruske Centralne vojne oblasti, general-major Rustam Minnekaev, rekao je da je jedan od ciljeva takozvane "specijalne vojne operacije" uspostavljanje koridora kroz južni Ukrajine u Pridnjestrovlje.