Prof. dr. Muhamed Djedović je specijalista opće hirurgije i subspecijalista vaskularne hirurgije. Ovaj ugledni stručnjak govori o venskoj insuficijenciji, poznatoj i kao proširene vene. Prof. Djedović je odnedavno postao dio tima Poliklinike Karabeg, u kojoj je počela s radom i najsavremenija laboratorija. Tako pacijenti mogu na jednom mjestu obaviti i preoperativnu pripremu i operativni zahvat.
Profesore, šta zapravo uzrokuje vensku insuficijenciju?
Venska insuficijencija nastaje kada vene ne mogu efikasno vraćati krv iz ekstremiteta prema srcu. To je najčešće posljedica disfunkcije venskih zalistaka, koji normalno sprečavaju vraćanje krvi nazad. Kada ti zalisci oslabe ili prestanu pravilno funkcionisati, dolazi do zastoja krvi, što uzrokuje proširenje vena, oticanje i, u kasnijim fazama, ozbiljne komplikacije poput venskih ulceracija.
Koji faktori doprinose razvoju ovog stanja?
Genetska predispozicija igra ključnu ulogu. Ako su roditelji imali problema s venama, veća je vjerovatnoća da će ih imati i njihova djeca. Također, dugotrajno stajanje ili sjedenje, prekomjerna tjelesna težina, trudnoća, hormonske promjene, pušenje i fizička neaktivnost mogu značajno povećati rizik od razvoja venske insuficijencije.

Koliko je venska insuficijencija česta u populaciji?
Ovo je vrlo rasprostranjen problem, posebno među odraslom populacijom. Studije pokazuju da čak 30-40% žena i 10-20% muškaraca ima neku formu varikoznih vena. S godinama, učestalost raste, pa je među starijom populacijom ovaj problem još izraženiji. Također, zanimanja koja zahtijevaju dugotrajno stajanje i sjedenje, poput medicinskih radnika, frizera, nastavnika, konobara, nose povećan rizik.
Koji su najčešći simptomi venske insuficijencije?
Simptomi mogu varirati od blagih do ozbiljnih. U početnim fazama pacijenti se najčešće žale na osjećaj težine, bola i peckanje u nogama, posebno na kraju dana. Javlja se oticanje zglobova i pojava vidljivih proširenih vena. U uznapredovalim slučajevima dolazi do tamnjenja kože, stvaranja rana (venskih ulkusa) i čestih upala vena (flebitisa).
Kako pacijenti mogu spriječiti razvoj venske insuficijencije?
Prevencija uključuje nekoliko ključnih koraka:
- Redovna fizička aktivnost (hodanje, plivanje, vožnja bicikla)
- Izbjegavanje dugotrajnog stajanja i sjedenja
- Održavanje zdrave tjelesne težine
- Nošenje kompresivnih čarapa, posebno kod osoba sa rizičnim faktorima
- Zdrava ishrana bogata vlaknima i unos dovoljnih količina vode
Da li postoji način da pacijenti na vrijeme prepoznaju problem?
Da, veoma je važno obratiti pažnju na prve znakove – oticanje, bol i osjećaj nelagode u nogama. Ako se simptomi ignorišu, bolest može napredovati do ozbiljnih komplikacija.
Kako se postavlja dijagnoza venske insuficijencije?
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda i ultrazvuka (Color Dopplera), koji je osnovna metoda za procjenu funkcije venskih zalistaka i protoka krvi. Ovaj neinvazivni pregled omogućava preciznu identifikaciju problematičnih vena i određivanje najboljeg tretmana.
Nekada je operacija bila jedina opcija za liječenje varikoznih vena, ali danas imamo savremene metode.
Možete li nam reći nešto više o laserskom tretmanu?
Tačno, nekada su se varikozne vene uklanjale isključivo klasičnim hirurškim metodama, ali danas koristimo minimalno invazivne procedure poput endovenske laserske ablacije (EVLA). Ova metoda podrazumijeva uvođenje tanke laserske niti u oboljelu venu, nakon čega se ona zatvara laserskom energijom (toplotom). Procedura traje do 60 minuta, izvodi se u lokalnoj anesteziji ili blagoj sedaciji, a pacijent odmah nakon tretmana ide kuči i vrlo brzo se vraća svakodnevnim aktivnostima.

Koje su glavne prednosti laserskog tretmana u odnosu na klasičnu operaciju?
Laserski tretman donosi brojne prednosti, uključujući:
- Manji bol i brži oporavak
- Minimalne ožiljke
- Niži rizik od komplikacija
- Pacijent može hodati odmah nakon procedure
- Nema potrebe za hospitalizacijom
Nedavno su se pojavile naprednije laserske tehnologije. Možete li nam objasniti razliku između lasera 1470 nm i najnovije generacije lasera 1940 nm?
Naravno. Iako je laser od 1470 nm već bio značajan napredak u odnosu na starije tehnologije, nova generacija lasera od 1940 nm donosi još veće benefite za pacijente. Glavne prednosti lasera 1940 nm u odnosu na 1470 nm:
- Veća apsorpcija u vodi – Laser 1940 nm ima čak dvostruko veću apsorpciju energije u vodi u odnosu na 1470 nm, što omogućava preciznije zatvaranje vene uz manje oštećenja okolnog tkiva.
- Smanjen bol i nelagodnost – Zbog selektivnijeg djelovanja, pacijenti prijavljuju znatno manje bolova nakon tretmana.
- Brži oporavak – Manje termičko oštećenje znači brži povratak svakodnevnim aktivnostima.
- Manje modrica i otoka – Manje agresivno djelovanje na tkivo rezultira minimalnim postoperativnim otocima i hematomima.
- Veća efikasnost kod različitih tipova vena – Ovaj laser može efikasno tretirati i manje vene, što ranije nije bilo moguće sa starijim generacijama lasera.
Ukratko, laser 1940 nm je trenutno najefikasnija i najsigurnija opcija za pacijente koji žele brzo i bezbolno riješiti problem varikoznih vena.

Gdje pacijenti mogu obaviti ovu savremenu proceduru?
Ovu minimalno invazivnu proceduru izvodimo u Poliklinici Karabeg, koja je opremljena najsavremenijom medicinskom tehnologijom. Naš tim stručnjaka specijalizovan je za lasersko liječenje proširenih vena, koristeći najnoviju generaciju lasera 1940 nm.
Prednost tretmana u Poliklinici Karabeg:
• Brza i precizna dijagnostika – kompletan pregled i Doppler ultrazvuk
• Minimalno invazivan zahvat – brz oporavk
• Iskusni stručnjaci – vaskularnih hirurg s dugogodišnjim iskustvom
• Moderna oprema – najnovija generacija lasera 1940 nm
• Ambulantni tretman – pacijent može ići kući istog dana
Za kraj, šta biste poručili pacijentima koji imaju simptome venske insuficijencije i razmišljaju o liječenju proširenih vena?
Savjetujem svima koji imaju simptome venske insuficijencije da ne odlažu posjetu ljekaru. Laserski tretman nove generacije (1940 nm) je brz, siguran i bezbolan način da riješite problem proširenih vena i poboljšate kvalitet života. Naš tim u Poliklinici Karabeg (Himze Polovine br.39; telefon:033/556 556 ; Viber/Whatsapp:+387603586220; e-mail:informacije@karabeg.com) stoji svima na raspolaganju za konsultacije i tretmane.