Protubrodski krstareći projektil lansiran iz dijela Jemena pod kontrolom pobunjenika Hutija pogodio je komercijalni tanker. Izbio je požar i nastala je šteta, ali nije bilo žrtava, navodi se u saopćenju američke vojske.
Napad na tanker Strinda dogodio se oko 60 nautičkih milja (111 km) sjeverno od tjesnaca Bab al-Mandab, koji povezuje Crveno more i Adenski zaljev, oko 21 po lokalnom vremenu, rekao je američki zvaničnik za Reuters. Drugi američki zvaničnik rekao je da se Strinda mogla kretati na vlastiti pogon u satima nakon napada.
Poslan američki razarač
"U vrijeme napada nije bilo američkih brodova u blizini, ali razarač američke mornarice USS Mason odgovorio je na poziv Strinde i trenutno pruža pomoć", objavila je Centralna komanda američke vojske, koja nadzire američke snage na Bliskom istoku.
Breaking News: The Norwegian tank ship Strinda has been struck by a missile launched from Yemen in the Red Sea. US Central Command (CENTCOM) has verified that the missile was launched by Ansar Allah, affiliated with the Houthis in Yemen. pic.twitter.com/Jp7uBwomGl
— godfather (@Truthgodfather) December 12, 2023
Tanker za prijevoz hemikalija plovi pod norveškom zastavom, a njegov norveški vlasnik Mowinckel Chemical Tankers nije bio dostupan za komentar izvan radnog vremena.
Hutiji se upleli u sukob Izraela i Hamasa
Hutiji, koji su skloni Iranu, upleli su se u sukob Izraela i Hamasa, koji se proširio Bliskim istokom 7. oktobra nakon Hamasovog napada na jugu Izraela. Hutiji su otad u više navrata napali brodove koji plove ključnim plovnim putevima u blizini Jemena i ispalili bespilotne letjelice i projektile na sam Izrael.
U subotu su Hutiji rekli da će napadati sve brodove koji idu prema Izraelu, bez obzira na zastave pod kojima plove, i upozorili međunarodne brodarske kompanije da ne posluju s izraelskim lukama.
Tanker plovio prema Veneciji
Tanker Strinda prevozio je biljno ulje i biogoriva u Maleziji te je plovio prema Veneciji u Italiji, pokazuju podaci kompanije za praćenje brodova Kpler. Nije jasno ima li Strinda ikakve veze s Izraelom.
Grupa Hutija, koja vlada većim dijelom Jemena, kaže da su njeni napadi znak podrške Palestincima i obećala je da će se nastaviti sve dok Izrael ne zaustavi svoju ofanzivu na Pojas Gaze, koji se nalazi više od 1600 kilometara od sjedišta Hutija u Sani.
Hutiji su jedna od nekoliko skupina u "Osovini otpora", koja je povezana s Iranom i koja gađa izraelske i američke ciljeve otkako je njihov palestinski saveznik Hamas napao Izrael.
Hutiji napali tri komercijalna plovila, zaplijenili i britanski teretni brod
Tokom prve sedmice decembra tri su komercijalna plovila napadnuta u međunarodnim vodama, što je navelo razarač američke mornarice da intervenira. Hutiji su prošlog mjeseca također zaplijenili teretni brod u britanskom vlasništvu, koji je bio povezan s jednom izraelskom kompanijom, te su objavili snimku tog napada.
Sjedinjene Države i Britanija osudile su napade na brodove okrivljujući Iran za njegovu ulogu u podršci Hutijima. Teheran kaže da njegovi saveznici samostalno donose odluke. Saudijska Arabija je od Sjedinjenih Država zatražila suzdržanost u odgovoru na napade.