Proljeće je period buđenja, ne samo prirode, već i našeg organizma i energije.
Tokom zime u organizmu se skupljaju toksini, najviše od teške hrane i nedostatka kretanja. Proljeće je idealno vreme za detoksikaciju. Toksini se izlučuju iz organizma putem gastrointestinalnog trakta, preko kože, pluća i bubrega, prenosi SD.
Glavno opterećenje
Probavni sistem je taj koji će doživjeti glavno opterećenje. Ono što osoba jede direktno utječe na mogućnosti detoksikacije.
Evo koja pravila za čišćenje tijela od toksina postoje u proljeće i kako ih primijeniti:
Stručnjaci savjetuju da je neophodno smanjiti upotrebu namirnica koje iritiraju sluznicu želuca i dovode do pojačanog lučenja hlorovodonične kiseline.
To su na primjer, gazirana pića, prženo, kiselo, dimljeno, slano, konzervirana hrana...
Tijelo ima svoj potencijal za samoregulaciju. Radi kada organi i sistemi funkcionišu bez kvarova. U suprotnom, toksini se mogu deponovati u tkivima i ometati rad sistema za detoksikaciju.
Simptomi koji ukazuju na povišen nivo toksina u tijelu mogu biti kožni osip, nelagodnost i smetnje u funkcionisanju digestivnog trakta. Tu su i oslabljen imunitet, umor, slabost, glavobolja...
Da bi se pomoglo crijevima, savjetuje se da se u hranu dodaju mekinje, zelenilo, namirnice koje sadrže beta-karoten (tikva, špinat, mrkva, slatki krompir, brokoli i druge), namirnice bogate cinkom (bijeli luk, nana, sladić).
Da biste pomogli enzimskom sistemu crijeva, treba obratiti pažnju i na hranu sa vlaknima. Konzumirajte borovnice, crveni grah, orahe, crno grožđe i hranu sa vitaminima B. Oni mogu pružiti antioksidantnu zaštitu.
Osim izbalansirane i zdrave ishrane, stručnjaci savjetuju da se prije detoksikacije treba posavjetovati sa lekarom. On može dati dodatne smjernice i mjere zaštite. Također, fizička aktivnost je neophodna.
To ne moraju biti naporne vježbe. Dovoljni su šetnja, trčanje, plivanje, joga, pilates…
Redovan san
Konzumirajte dovoljno tečnosti, najviše vode. Redovno spavajte i imajte kvalitetan san. Maksimalno pokušajte da izbjegnete stresne situacije.
Pored vlakana i fermentisanih mliječnih proizvoda, fermentisanog povrća i voća, savjetuje se da se u ishranu dodaju suhe šljive, ovsena kaša i cvekla.
Suho voće ne samo da čisti organizam, već sadrži i mnoge vitamine i minerale. Zbog njih tijelo može dobiti dodatni podsticaj za detoksikaciju.
Ovsena kaša je puna vlakana. Sprečava povećanje nivoa glukoze u krvi. Repa uklanja višak tečnosti iz tijela, reguliše pritisak i čini krvne sudove elastičnijim.
Cvekla je izuzetno ljekovita. Stručnjaci preporučuju konzumiranje cvekle u svim oblicima - kuhana, pečena, dinstana...