Neki su skloniji riskantnijim potezima, neki posjetama frizeru koje završe drastičnim promjenama (još se sjećamo toga, zar ne?), a neki dubljim promišljanjima, sumiranjem svega do sada u životu, i odluke da se ostatak života provede smislenije, zdravije, da budu otvoreniji i iskreniji prema sebi i drugima.
Da li ste i vi jedni od onih koji na kraju svake godine prave velike planove za narednu i želite mijenjati život i loše navike iz korijena, pa kad prođe vrijeme slavlja i euforija splasne, shvatite da su svi planovi “od nove godine krećem” ostali samo na papiru.
Nemojte se osjećati loše zbog toga, imate još jednu šansu u ovoj godini za novi početak, jer proljetne odluke su nove “novogodišnje odluke”. A uz sunce i ljepše vrijeme zasigurno je lakše istrajati u svakoj promjeni.
Veći izbor svježeg voća i povrća nas navodi da pokušamo voditi zdraviji život, a pojava novih tehnologija u područjima gdje ranije nije postojala, omogućava bolje alternative. Oslobodite se nepotrebnih stvari u stanu, zdravije se hranite, ostavite cigarete, češće posjete teretani možda ne zvuče glamurozno i ozbiljno kao odluka da se oplovi na drugi kraj svijeta ili preseli u drugu državu, ali svako putovanje počinje malim koracima.
Raščistite kuću od nepotrebnih stvari
Raščišćavanje je sjajan način da započnete proljeće u svom domu. Ali, mnogi upadnu u zamku da žele raščistiti cijelu kuću (pa i dobar dio života) odjednom. Ovo se često pokaže kao nerealno, jer jednostavno, ako nam je trebalo dugo vremena da skupimo te sve stvari, zašto mislimo da sve možemo obaviti tokom jednog vikenda? Umjesto toga, trebamo se koncentrirati na područja koja su zaista postala pretrpana zbog zime, koja se odnose na zimske stvari koje nam više ne trebaju. Ormari, hodnik (tek sad vidimo koliko zaista imamo šalova i kapa), zimska posteljina. Napravite selekciju šta vam više ne treba, ili ne možete nositi, odnesite u dobrotvorno društvo ili dajte nekome.
Promijenite ishranu
Prelazak na mediteranski način ishrane navodno može produžiti život i do 13 godina, a dokazano smanjuje rizik od srčanih bolesti, metaboličkog sindroma, umanjuje stres, depresiju, a kod starijih osoba smanjuje rizik od slabih kostiju, uz poboljšanje mentalnih i fizičkih funkcija. Dobra stvar kod uvođenja ovog načina prehrane je da većina nas već ima određene navike koje spadaju u ovaj tip ishrane, pa je uvođenje dodatnih tim lakše. Korištenje prvenstveno maslinovog ulja i ribe u ishrani, povećan unos mahunarki u naš organizam su neke od promjena koje možemo odmah unijeti, a na kojima će nam naš organizam biti i te kako zahvalan.
Ostavite cigarete
Odluka da prestanemo pušiti jedna je od najzdravijih koju možemo donijeti i predstavlja veliki korak na putu ka zdravijem životu. Stručnjaci navode da je proljeće optimalno vrijeme za odbacivanje ove štetne navike, jer dolaskom lijepog vremena, više smo van zatvorenih prostora, pa nas miris cigareta neće dodatno „mamiti“ da zapalimo još jednu. Ali, uvijek ima osoba koje se iz nekog razloga ne žele odreći duhana i nikotina. Međutim, alternativa postoji jer su potrebe društva, uz razvoj nauke omogućile nastanak i razvoj boljih alternativa pušenju koje trajno mijenjaju štetne navike. Tako, naučno dokazani uređaji koji zagrijavaju duhan dovoljno oponašaju ritual pušenja, ali bez pepela, dima i brojnih štetnih materija koje se oslobađaju sagorijevanjem cigarete, čime istovremeno višestruko smanjuju zdravstvene rizike.
Fizička aktivnost
Sjećate se novogodišnje odluke da više vježbamo i idemo u teretanu? E, sad je to došlo na red. Proljeće je optimalan godišnji period kada trebamo, i možemo, osvježiti svoje vježbalačke navike. Ovo se prvenstveno odnosi na mogućnost da vježbamo vani, maksimalno koristeći ljekovite moći čiste prirode. Ono što nas najviše koči uglavnom je lijenost, te strah, jer mislimo da toliko nismo u formi, da će nam trebati godine da se osjećamo i izgledamo bolje, i onda se – često bukvalno – skamenimo. Fitness stručnjaci navode da je ovo maraton, ne sprint, te da se postepeno, uz redovne rutine vježbanja, prvi rezultati mogu brzo vidjeti. A što se tiče subjektivnog osjećaja, pa to dobro znamo da smo nakon svakog treninga “k’o na krilima”.
Ključ za sve ove promjene je ne promatrati ih kao životne, velike i tektonske, nego kao male dodatke kojima samo dodatno poboljšavamo živote.